12.12.2013 Korisni saveti

10 problema sa kojima se susreću dojilje

Čak sedam od deset majki se tokom prvog meseca nakon porođaja susreće sa brojnim problemima u vezi sa dojenjem. Budete li se pridržavali ovih saveta, sigurni smo da ćete savladati većinu prepreka…

dojenje

1. Pravilan položaj je ključ uspeha

Izbor položaja u kojem će beba prionuti na dojku vrlo je značajan za uspešno dojenje. Ako položaj deteta na grudima nije ispravan, ono može ustima zahvatiti samo vrh bradavice, a ne i deo areole (tamnog dela dojke oko bradavice), te će dojenje postati bolno zbog nastanka ranica na bradavicama (ragade).

2. Ragade treba odmah lečiti

Posavetujte se s lekarom i nabavite mast ili kremu koji pospešuju zarastanje bolnih napuklina. Mast bi trebalo da bude posebno pripremljena za tu svrhu i da sadrži samo prirodne sastojke. Ukoliko je bol nepodnošljiv, a obično jeste, majka može da koristi specijalne štitnike od lateksa, koji bebi omogućuju sisanje, a smanjuju direktni dodir s bolnom bradavicom. Ako su pak ragade duboke i krvare, majka treba da preduzme mere lečenja i privremeno se izmlaza. Dok bradavice ne zacele, bebu treba hraniti malom plastičnom kašičicom i nipošto ne treba prekidati dojenje.

3. Izbegavajte prekomernu higijenu

Sapuni i gelovi za tuširanje isušuju kožu i skidaju masni sloj koji štiti bradavicu, te ona postaje ranjivija i znatno sklonija pojavi ragada. Stoga, već pri kraju trudnoće, mala uzdignuća koja se nalaze na areoli (oko bradavice) počinju da izlučuju tečnost kremaste konzistencije koja utiče na vlažnost kože. U cilju očuvanja te prirodne zaštite dovoljno je dva puta dnevno prebrisati ih čistom vodom i dobro ih prosušiti.

4. Zatražite pomoć

Pedijatar ili druga stručna osoba u porodilištu mogu biti od velike pomoći i dati mladoj majci savet o dojenju. Isto tako od velike koristi jeste i patronažna sestra koja posećuje majku i bebu po dolasku iz porodilišta. Važno je preduzeti sve mere i NE prekidati sa dojenjem.

5. Pokušajte i s prirodnim lekovima

Dobro je usvojiti pravilo i kada je god to moguće pustiti bradavice da se suše deset minuta nakon podoja. Kap mleka iz svake bradavice, nakon podoja, pomoći će prirodnom vlaženju, a ima i antiseptičko dejstvo. Prvo pravilo kojeg se treba pridržavati (od prvih dana) za poboljšanje lučenja mleka jeste često stavljanje bebe na grudi (čak i 10 do 12 puta u toku 24 sata). Čaj za dojilje takođe može biti od koristi. Postoje biljke koje pospešuju lučenje mleka a koje ulaze u sastav takvih čajeva. Treba koristiti samo one poznatih proizvođača, nabavljene u apoteci. Oduvek se znalo da dojilja treba da pije mnogo tečnosti i da se hrani uravnoteženo. Ipak, nekadašnje preporuke (kao što je ona da dojilja treba da pije pivo) svakako treba odbaciti.

6. Broj podoja zavisi od potreba deteta

Dojenje na zahtev, što znači stavljanje deteta na dojku čim ono to zatraži – najbolji je podsticaj za stvaranje mleka. Ako je beba „lenja“ i ne traži podoj (ima i takve dece), treba ga podsticati da sisa na svaka tri sata. Tako će majka biti sigurna da su bebine potrebe za hranom zadovoljene.

7. Kako proveriti da li je beba sita

Važan pokazatelj dovoljnog unosa mleka jeste učestalost mokrenja. Nakon petog dana života novorođenče treba da mokri najmanje 5-6 puta. Kasnije, naravno, važan pokazatelj dovoljnog unosa hrane jeste rast deteta i porast njegove težine. Nakon što beba nadoknadi svoju porođajnu težinu, što se obično događa oko desetog dana, počinje stalni napredak (od 150-170 grama nedeljno). Ipak, varijacije mogu biti znatne: poneko odojče može već prvog meseca dobiti i do 1.000 grama, a sledećeg meseca upola manje. Ipak, u većini slučajeva je obrnuto – najveći porast na težini dešava se tokom drugog meseca života, ali se on ne odvija istim ritmom (postoje periodi intenzivnijeg i slabijeg napredovanja). U slučaju da mama nije sigurna da li njena beba dobro napreduje, neka se obrati pedijatru.

8. Pumpe za izmlazanje mleka

Velika su pomoć dojiljama, ali je važno odabrati pravi model. Postoje ručne i električne pumpice. Ručne obično služe za povremenu upotrebu: ako postoje ragade, usled zastoja mleka (dojke su prepune, pa beba teže sisa), ukoliko je majka nakratko odsutna… Električna pumpica je znatno brža, idealna je za zaposlene majke i u slučajevima kada beba ne može da sisa (nedonošče). Izmuzeno mleko može se čuvati u fruižideru do 24 sata.

9. Za dojenje treba usvojiti pravilan položaj

Ne postoji idealan položaj za dojenje i može se koristiti onaj koji je u određenom trenutku najpogodniji za majku i bebu. Najčešći su ležeći ili sedeći položaj. U prvom majka i beba leže na boku, a u drugom mama sedi i drži novorođenče u naručju. Postoji i treći položaj u kojem beba leži majci ispod pazuha i majka ga pridržava jednom rukom dok mu drugom podupire glavicu.

10. Korišćenje posebnog jastuka za dojenje

U moderno vreme postoji niz novih i praktičnih proizvoda koji majci mogu biti od znatne pomoći. Uz ovakav jastuk lakše je zauzeti pravi položaj: pruža potreban oslonac sprečavajući da se beba tokom podoja pomeri prema dole. Ovaj jastuk smanjuje napetost u leđima, vratu i ramenima dojilje. Ne sme biti previše mek da beba ne bi utonula u njega, ali ni previše tvrd, jer u tom slučaju nije udoban, a ni dovoljno bezbedan. Materijal od kog je izrađen treba da bude prozračan i antialergijski.

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije