23.06.2014 Vaspitanje

Pravila za nadzor dece u virtuelnom svetu

Društvene mreže postale su neizbežne, a deca koja ih ne koriste mogu da se osećaju izolovano, jer čak i u virtuelnoj stvarnosti teže da ih drugi prihvate i tako potvrđuju svoju vrednost. Ovaj vid komunikacije u obrazovanju ima mnogo prednosti, jača bliskost s drugovima, olakšava organizaciju i saradnju na školskim projektima. Ipak, i pored toga, stvari mogu da krenu pogrešnim tokom…

društvene mreže i deca

Dete lako može da “nabasa” na neadekvatne sadržaje, zato je bitno da se roditelji pobrinu da nauči da pravilno koristi socijalne mreže. Stručnjaci mamama i tatama savetuju:

– Kreirajte profil na mreži i postanite virtuelni prijatelj svom detetu. Tako ćete biti deo njegovog onlajn sveta i imaćete predstavu o tome šta gleda, sluša, voli, kakve sadržaje prosleđuje drugima. Ipak, ne postavljajte nikakve komentare, kako ne biste postideli dete.

– Trudite se da budite uzor najmlađima, jer ako ste i vi stalno na mreži, dete će slediti vaš primer. Takođe, bitno je da insistirate da se na spavanje odlazi u predviđeno vreme i da zabranite kasno dopisivanje sa prijateljima preko kompjutera.

– Razgovarajte o sadržajima na internetu, kao i na društvenim mrežama koje koristi i iskustvu sa sajtovima.

– Kompjuter obavezno držite u dnevnoj sobi, u centralnom delu kuće, da biste kontrolisali njegovo korišćenje. Ako imate laptop, zahtevajte od deteta da ga koristi u zajedničkim prostorijama, a ne u svojoj sobi.

– Savetujte najmlađe da se uzdrže od zlobnih komentara, tračeve i svega što može da im šteti u odnosu sa drugima.

Izvor: novosti.rs




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije