Maniri za stolom: Naučite dete da su važni
U zavisnosti od uzrasta vašeg mališana, jednostavni maniri za stolom mogu da se savladaju ali im je ipak potrebna vaša pomoć da ih nauče. Otkrivamo...
pročitaj jošSve mame koje imaju kćerke žele da one bude savršene, te im stalno prigovaraju šta bi sve mogle da urade ispravnije i bolje. Za početak, promenite stav. Krenite od onoga što je već prisutno, a ne od onog što nedostaje, i pričajte o tome šta je najbolje za vašu devojčicu.
Izađite iz kalupa i nemojte da podstičete samo inteligenciju (ili fizički izgled). Bitne su i druge stvari kao što su međuljudski odnosi, njeni interesi, ideje, motivacija, empatija… Te osobine su odlike kvalitetnih osoba.
Odgajati dete koja će sutra imati samopouzdanja može da bude pravi izazov u današnjem svetu. Postoji nekoliko načina kako možete pomoći svojoj mezimici da izraste u snažnu ličnost koja će se suprotstaviti svim predrasudama.
Motivišite kćerku da izražava svoje emocije i da je ne bude strah da progovori i kaže svoje mišljenje.
Podstaknite devojčicu još dok je mala da ne dozvoli da bude kao hiljade njih i da se bori protiv uloga koje su im nametnute u današnjem društvu.
Kad malo poraste razgovarajte sa svojom kćerkom o njenoj vrednosti i o tome kakvo mišljenje ona ima sama o sebi.
Kad još malo poraste budite medijski kritičar – sa kćerkom pričajte o prikazu žena na televiziji, u časopisima, na internetu… i kako se to odražava na generalni stav prema ženama.
Vašoj kćerki će mnogo pomoći ako u kući ima muški uzor koji smatra da su žene jednake sa muškarcima u svakom pogledu.
Zapamtite da deca uče tako što oponašaju druge. Kao roditelj dajte pozitivan primer svojim stavovima i ponašanjem. Pokažite da i sami imate samopouzdanje i saosećanje, te je naučite kako da reši konflikte na miran način uz obostrani dijalog.
I, za kraj, u odgoju ne zaboravite na osnovne veštine koje će pomoći da vaša kćerka odraste u zrelu, kvalitetnu i odraslu osobu koja ima samopouzdanja:
Kontakt očima – veoma važna osnovna veština koja se često zanemaruje u ranom uzrastu. Naučite svoje dete da, kad razgovara sa nekim, tu osobu gleda u oči, naročito ako je u pitanju odrasla osoba.
Autoritet – dajte joj do znanja da je, kad je u grupi ljudi ili vršnjaka (recimo, u vrtiću), potpuno u redu da im kaže svoje mišljenje, ideje i predloge.
Izađite iz ušuškanosti – motivišite svoje dete da se, s vremena na vreme, oproba u stvarima kojima se nikada pre nije bavila (strani jezik, ples, sport…), možda čak i u nečemu čime se većinom bave dečaci.
Podrška – uvek joj govorite koliko verujete u nju, jer deci je potrebno ohrabrenje i pohvala. I dozvolite joj da pravi greške i uči kroz njih i motivišite je da sledeći put ispravi ono gde je pogrešila.
Izvor: loveourchildrenusa.org
Često su ljubimci upravo želja dece, stoga je vrlo bitno od prvih dana decu učiti kako je kućni ljubimac biće o kojem svi u porodici moraju da brin...
pročitaj jošPostoje i pozitivne i negativne strane odluke roditelja za odgajanjem jednog deteta. Razlozi roditelja koji se odlučuju da imaju samo jedno mogu bi...
pročitaj jošNije lako biti roditelji. Pogotovo nije lako biti dobar roditelj. Pred vama je deset roditeljskih zapovesti koje će vam, ako ništa drugo, pomoći da...
pročitaj još