
Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošPored toga što je vežbanje u trudnoći važno za fizičko zdravlje žene, nova istraživanja pokazala su da ono podstiče vedar duh i dobro raspoloženje kod trudnice
Vežbanje može da poboljša raspoloženje i smanji osećaj zamora kod trudnica, rezultati su kanadskog istraživanja koje je objavljeno na sajtu „Science Daily“.
Naučnici Univerziteta u Zapadnom Ontariju sproveli su studiju o uticaju vežbanja na psihičko i fizičko zdravlje u trudnoći. Ovo istraživanje je od velikog značaja, tvrde naučnici, jer je pokazalo da se samo uz odgovarajući program vežbi može sprečiti pojava depresije i zamora u trudnoći, a samim tim i brojne neželjene posledice ovih stanja.
Protiv depresije i anksioznosti
Naime, ranija istraživanja su pokazala da žene koje su depresivne ili anksiozne tokom trudnoće, često rađaju decu koja imaju povećan nivo kortizola na rođenju i u adolescenciji i kod kojih postoji veći rizik od nastanka razvojnih i mentalnih poremećaja. Takođe, zamor u trudnoći je povezan sa povećanim rizikom od carskog reza i poremećajem sna, i negativno utiče na celokupno psihičko i fizičko zdravlje žene.
Autori studije iz Zapadnog Ontarija ističu da je veoma važno razbiti predrasude o vežbanju u trudnoći, i edukovati trudnice, njihove porodice i zdravstvene radnike o aktuelnim smernicama i prednostima pravilnog vežbanja u drugom stanju.
Pozitivne strane vežbanja u trudnoći
Pored psihičkog, vežbanje u trudnoći pozitivno utiče i na fizičko zdravlje trudnica, ali i beba. Naime, istraživanje je pokazalo da one bebe, čije su majke vežbale tokom trudnoće, mogu imati zdravije srce. Takođe se veruje da se na taj način smanjuje rizik od srčanih bolesti, moždanog udara, dijabetesa i hipertenzije. U njihovom istraživanju učestvovale su fizički neaktivne trudnice, koje su prošle kroz četvoronedeljni program vežbi, nakon kojeg su bile znatno raspoloženije i odmornije.
Ne kaže bez razloga da je trudnoća drugo stanje. Tada mogu da se jave problemi i oboljenja koje žena do trudnoće nije osećala, a najčešći su malokr...
pročitaj jošProlazeći kroz porođajni kanal, beba može da “pokupi” bakterije ili gljivice koje se u njemu nalaze. Da biste tu mogućnost smanjili na minimum, bit...
pročitaj jošDr Jelena Meandžija, ginekolog, za Moju bebu je odgovorila na sva pitanja koja često muče trudnice
pročitaj još