Vodič za dojenje: Bolne bradavice
Zaista ne morate da trpite tegobe zbog osetljivih i bolnih bradavica u periodu dojenja... Nesumnjivo, dojenje je jedinstveno iskustvo,...
pročitaj jošPrvih šest nedelja sa novorođenom bebom je svakako najtaže, odjednom treba da usvojite sasvim nove navike, živite sasvim drugačiji život, a pored toga treba i da se oporavite od samog porođaja. Mi vam donosimo 30 saveta za prvih 30 dana sa bebom koji će vam uveliko olakšati proces prilagođavanja. Evo o čemu je reč…
Dojenje
Kad je u pitanju dojenje nemojte očekivati da će beba prvi mesec jesti na svaka tri sata jer to je retkost i treba joj više vremena da se uobroči. Nekad će vam možda izgledati da beba jede non-stop što može biti zaista stresno. Evo nekoliko saveta vezanih za dojenje…
1. Potražite pomoć. Istraživanja su pokazala da dojilje koje su tražile stručnu pomoć uglavnom imaju više uspeha. Potražite pomoć babice, patronažne sestre ili stručnjaka za laktaciju ako to postoji u vašem gradu.
2. Pitajte sve što vas zanima još u bolnici. Iako u našim bolnicama sestre nisu najsusretljivije, pokušajte sve što vas zanima u vezi s dojenjem saznati još dok ste u bolnici da kući ne idete baš u potpunosti nespremni.
3. Pripremite se. Iako će vam tokom prvih nedelja jedino biti na pameti dojenje, i kako da uđete u štos, nikako nemojte zapustiti sebe. Pre nego ponovo podojite vašu bebu, sedite, odahnite, popijte češu vode, prelistajte neki magazin.
4. Koristite tople obloge. Ako su vam dojke bolne i mlečne žlezde začepljene – stavljajte tople obloge. Jednostavno stavite sterilnu gazu na nekoliko sekundi u mikrotalasnu pa stavite na bolne dojke.
5. Hladni oblozi. Ako su vam pak bradavice bolne i nadražene nakon dojenja, u tom slučaju će vam pomoći hladni oblozi. Toplina podstiče bolji protok mleka, dok hladoća ublažava iritacije.
6. Pričekajte sa davanjem flašice. Ukoliko imate dovoljno mleka, bebu nemojte upoznavati sa flašicom pre navršena tri meseca, posebno ako za to nema potrebe. Nemojte izdajati mleko dok se dete ne navikne na dojku.
Nastavak teksta na sledećoj strani…
Pročitajte na koje načine je sve moguće rekreirati se u trudnoći i u kojoj meri se preporučuje. Aerobik (low-impact) Ako u vašem mestu po...
pročitaj jošDa bi naš organizam funkcionisao na pravilan način potrebni su mu minerali, vitamini i druge hranljive materije iz prirode. Jedan od minerala koje ...
pročitaj jošMajke koje su tek izašle iz porodilišta sa prvim detetom, najčešće "upadnu u paniku" zbog dojenja. Najveći problem im predstavlja položaj koji ...
pročitaj još