Smeju li deca da jedu brzu hranu?
Pored ogromnog izbora zdrave i ukusne hrane, većina ljudi ipak do energije dolazi unošenjem nezdrave hrane. Smeju li deca da jedu brzu hranu i u kojoj meri? Pročitajte tekst i saznajte više o tome.
pročitaj jošŽivot s novorođenčetom je sladak, ali nije lak. U prvih nekoliko meseci mama ne može ni da se hrani redovno, a kamoli da se odmori. Ipak, ma koliko brige i vremena posvetili bebi, morate se pobrinuti i za sebe…
Većina novopečenih majki ne žali se na količinu truda koju mora da uloži da bi njeno novorođenče bilo sito, čisto, negovano i zadovoljno. Teško da možete umanjiti količinu posla oko bebe, ali zato možete podići svoj nivo energije i na taj način sebi olakšati obavljanje svakodnevnih brojnih obaveza.
Započnite dan kvalitetnim doručkom!
Umesto prostih ugljenih hidrata poput parčeta hleba ili tosta sa puterom i džemom, opredelite se za proteine (jaja i jogurt) i složene ugljene hidrate (integralne žitarice). Najbolji način da započnete dan sveži i puni energije jeste da odmah nakon buđenja popijete šejk od jogurta i svežeg voća ili da pojedete kajganu sa parčetom integralnog hleba i šoljom jogurta.
Prosti ugljeni hidrati brzo podižu nivo šećera u krvi koji ubrzo zatim naglo pada, uzrokujući pad energije, pospanost i obamrlost. Za razliku od njih, složeni ugljeni hidrati, poput integralnih žitarica, bogati su vlaknima, duže se vare i pružaju osećaj sitosti koji traje i po nekoliko sati.
Jedite često, ali pomalo
Umesto tri obilna glavna obroka radije se opredelite za pet, ali manjih. Na taj način vaš će metabolizam biti stalno zaposlen, ne dozvoljavajući da nivo energije padne ispod nivoa potrebnog za obavljanje brojnih obaveza.
Mnogo je pametnije „dopunjavati“ energiju malim, zdravim, obrocima, nego čekati da ogladnite, pa da se onda „napunite“ i više nego što je potrebno (nakon čega ćete se osećati pospanom).
Ovakav način ishrane ne samo što „napaja“ organizam energijom preko celog dana, već i ubrzava metabolizam ne dozvoljavajući telu da skladišti višak hrane u masno tkivo. Umesto toga, vaše će telo stalno pretvarati hranu u energiju, a vi ćete se osećati poletno i čilo.
Znajući da novopečene majke nemaju vremena da sebi pripreme poseban obrok, evo nekoliko ideja: kupite u prodavnici zdrave hrane nekoliko vrsta integralnih žitarica i suvog voća, pomešajte ih, prelijte vrućim mlekom i zdrav obrok je gotov za pet minuta! Ili, obarite ujutru nekoliko jaja, narendajte ih i pomešajte sa oceđenom tunjevinom i sitno isečenim crnim lukom. Namažite ovu smesu preko parčeta integralnog tosta. Zalijte obrok šoljom probiotičkog, nemasnog jogurta i – voala!
Izbegavajte držanje brzih dijeta
Sve novopečene mame žele da se u najkraćem mogućem roku oslobode trudničkih kolograma. To je sasvim u redu, ali pod uslovom da napravite pametan izbor dijete. Kada kažemo „dijeta“, ne mislimo na gladovanje i odricanje, već na način ishrane koji će vašem telu obezbediti mnogo vitamina i minerala, a uskratiti mu nezdrave masnoće i šećer.
Većina stručnjaka smatra da u nekoliko prvih meseci nakon porođaja žena treba da usmeri pažnju na održavanje energije, a ne na gubitak kilograma. S obzirom na to da su prva tri meseca najteža i iziskuju mnogo snage (i nerava!), nije teško zaključiti zbog čega treba da se opredelite za namirnice bogate vlaknima i hranljivim materijama (voće, povrće, mlečni proizvodi, integralne žitarice) i da izbegavate sve one s mnogo praznih kalorija (slatkiši, grickalice, gazirana pića…).
Pijte mnogo vode!
U prvih nekoliko nedelja nakon porođaja telo je iscrpljeno i potrebna mu je rehabilitacija. Međutim, osim zdravih namirnica koje će ga nahraniti i osvežiti, potrebna mu je i rehidratacija (da ne spominjemo gubitak tečnosti radi produkcije mleka!). Zato, neka vam flaša s vodom uvek bude pri ruci, i to preko celog dana. Ukoliko dojite, potrebno je da popijete najmanje dva litra vode dnevno (ako to nije slučaj, litar i po će biti sasvim dovoljno).
Izbegavajte šećer i kofein!
Kod nas je uobičajeno da posegnemo za šoljicom kafe čim osetimo pospanost ili da pojedemo čokoladicu ili slatkiš kada osetimo glad. Zapamtite: kofein i šećer su male varalice.
Neposredno nakon što popijete kafu ili pojedete čokoladicu, osetićete priliv energije (zbog brzog rasta šećera u krvi). Međutim, odmah potom sledi nagli pad šećera, nakon čega ćete se osećati umornom i iscrpljenom. A onda ćete, da biste „došli sebi“, ponovo staviti džezvu na ringlu… Ne! Ovo nije pravi način. Umesto šoljice kafe popijte sveže isceđeni sok od narandže; umesto čokoladice pojedite šaku sirovih badema ili popijte jogurt i pojedite parče mladog sira… Ove kombinacije držaće vas mnogo duže u formi od kafe i šećera.
Voće je najbolja užina
Kada osetite da vam nivo energija pada i čini vam se da ćete pasti od umora, pojedite sočnu voćku. Najbolji izbor u zimsko vreme je koktel od jabuke i kruške sa kašikom meda ili kriške ananasa i jedna mandarina.
Pošto sveže voće obiluje fruktozom, prirodnim šećerom, nakon što pojedete voćku, vaš organizam neće reagovati brzim podizanjem i spuštanjem nivoa šećera (kao što je slučaj sa prostim šećerima), već će podići vaš nivo energije na nivo koji vam je potreban da se osećate poletnije i svežije.
Oprez za energetskim pločicama i napicima!
Većina energetskih napitaka bogata je kofeinom i deluje na organizam isto kao dve-tri šoljice kafe jedna za drugom. Što se energetskih pločica tiče, pre nego što je pojedete, proverite njen sastav – mnoge od njih sadrže visok nivo prostih šećera. Dobra energetska pločica treba da je sastavljena od nekoliko vrsta integralnih žitarica, suvog voća i meda.
Ipak, hrana nije svemoguća
Nedostatak sna teško je ičim nadoknaditi. Zdrava i uravnotežena ishrana može da popravi i poveća nivo energije (baš kao što je nezdrava umanjuje), ali ona ne može da nadoknadi sate izgubljenog noćnog sna. Zato, ako želite da se osećate sveže i poletno, osim što treba da pazite šta jedete, morate i spavati. Ako vam beba ne dozvoljava da to činite noću, spavajte danju (kad god bebac spava). Verujte, kućni poslovi neće vam nikud pobeći…
Autor: Life Content
Pročitajte ovih devet saveta kako da se rešite osećaja nadutosti 1. Jedite polako Brz unos nedovoljno sažvakane hrane, može dovesti do ne...
pročitaj jošMastitis nije tako retka pojava i, generalno, što je porođaj bio komplikovaniji, postoje veće šanse da se javi. Najbolji način prevencije upale doj...
pročitaj jošOno što jedete u poslednjim nedeljama pre velikog događaja može i da poboljša bebino zdravlje i da olakaša porođaj. Sledi lista supernamirnica... ...
pročitaj još