30 najsimpatičnijih izgovora zbog kojih mališani ne žele u krevet
Čestitamo na uspešno pređenom nivou "uspavljivanje bebe"! Međutim, sada ste pred pravim izazovom - naterati mališana da ode u krevet. To nije tako ...
pročitaj jošHormonske, telesne i ostale promene utiču na to da gotovo sve trudnice sanjaju neverovatne snove, od kojih i strahuju, smatrajući da nešto predskazuju. Kakva je zapravo istina o trudničkim snovima…
Prema jednoj teoriji mozak se u snu reprogramira, oslobađajući se od svih zastarelih i nepotrebnih informacija. Postoje dva tipa spavanja: non REM (NREM) i REM spavanje. Prvi tip čini 75-80% čitavog procesa spavanja kod odraslih, tokom kojeg drastično opadaju sve metaboličke aktivnosti, uključujući krvni pritisak i broj otkucaja srca.
Tokom NREM spavanja smenjuju se faze lakog i dubokog sna. U lakom snu, ljudi promene položaj tela i do 40 puta da bi se cirkulacija krvi normalno odvijala, a mišići ostali pokretni. Međutim, u dubokom snu i mišići i mozak su do krajnosti opušteni. Noću, dok spavamo, obično oko pet puta prelazimo iz lakog u doboki san. REM fazu karakterišu nepravilno disanje i puls, kao i brzo kretanje očiju, po čemu je ova faza dobila ime (rapid eye movement).
Većina snova javlja se tokom ove faze spavanja. Zbog veličine stomaka, trudnicama je teško da pronađu idealan položaj za spavanje, pa kod njih REM faza traje duže nego kod osoba koje nemaju takav problem, a samim time su im i snovi intenzivniji i “plastičniji”…
NASTAVAK U NOVOM BROJU MAGAZINA MOJA BEBA
Svaka trudnica bi, razumljivo, volela da se porodi uz što manje bolova. Dobra vest je to da se primenom određenih metoda i postupaka ta neprijatna ...
pročitaj jošDobro došli u 17. nedelju trudnoće. Zanimljiva nedelja vam predstoji, možda vas od same pomisli oblije znoj. Pročitajte. Vaš život Ako se...
pročitaj jošSuva koža tela, a posebno stomaka, jeste jedan od čestih pratilaca trudnoće. Evo kako da negujete kožu da biste joj obezbedili neophodnu vlažnost.
pročitaj još