Da li je trombofilija opasna u toku trudnoće?
Po definiciji, trombofilija nije bolest, nego skup različitih naslednih i nenaslednih, urođenih koagulacijskih poremećaja povezanih sa sklonošću ka...
pročitaj jošVeoma je važno da prepoznate pobačaj ako ga imate. Nažalost, pobačaji su česti, ali to ne znači da nećete moći ponovo da zatrudnite i da imate u potpunosti zdravu trudnoću i porađaj.
Pobačaji su gubitak embriona ili fetusa pre nego što se dovoljno razvije da preživi. Ovo se ponekad desi čak i pre nego što žena sazna da je trudna. Pobačaj se obično dogodi u prva tri meseca trudnoće, pre početka 12. nedelje. Nažalost, pobačaji su česta pojava.
Pobačaj često prati preterano obilno krvarenje. Neke žene imaju grčeve, bol u stomaku ili karlici, slabost ili bol u leđima. Žena često i ne shvati da je u pitanju pobačaj jer ni ne zna da je trudna, pa često pretpostavi da je u pitanju obilna menstruacija. U svakom slučaju, ako u trudnoći primetite neki od ovih simptoma ili jednostavno imate obilno krvarenje, konsultujte se sa lekarom.
Ovaj termin označava smrt bebe nakon 20. nedelje trudnoće. Drugi termini su intrauterina smrt fetusa ili antenatalna smrt. Do ovoga može doći pre ili tokom porođaja. Najčešći znak da je u pitanju gubitak bebe jeste njeno smanjeno kretanje. Ako primetite da se vaša beba kreće manje nego obično, odmah pozovite lekara. Faktori kao što su pušenje, gojaznost i problemi sa placentom mogu dovesti do gubitka bebe. Međutim, u mnogim slučajevima uzrok gubitka nije ustanovljen.
Najčešći uzrok gubitka bebe je problem sa hromozomima koji onemogućuje normalan razvoj fetusa. Međutim, postoji još nekoliko razloga zašto bi moglo doći do pobačaja:
Ako dođe do pobačaja, lekar će uraditi pregled karlice i ultrazvuk da bi potvrdio pobačaj. Ako je materica čista od bilo kakvog fetalnog tkiva, onda mnogima neće biti potrebno lečenje. Ukoliko materica još uvek sadrži fetus ili druga tkiva iz trudnoće, lekar će morati to da ukloni. On to može da učini na dva načina:
Žena će verovatno imati grčeve i krvarenje nakon ovih procedura. Ako se gubitak bebe dogodi kasnije, lekar bi mogao da izazove porođaj. Nakon porođaja, lekar će pregledati bebu i posteljicu da bi utvrdio uzrok smrti.
Ako je pobačaj prouzrokovan hromozomskom abnormalnošću ili problemom u razvoju fetusa, onda ga nije moguće sprečiti. Međutim, neke stvari mogu da utiču na veći rizik od gubitka bebe, pa je zbog toga važno da se u trudnoći pridržavate određenih stvari:
Ako ste imali pobačaj, dajte sebi vremena. Gubitak bebe tokom trudnoće je ozbiljno i na emotivnom planu. Neki lekari preporučuju da žene sačekaju jedan menstrualni ciklus ili više pre nego što ponovo pokušaju da zatrudne. Takođe, možete razgovarati sa nekim ko je prošao kroz ovo i ohrabrujte se pozitivnim primerima.
U svakom slučaju, ako ste imali pobačaj, nemojte gubiti nadu. Postoji mnogo pozitivnih primera gde su žene imale pobačaje i potom rodile zdravo dete. Dakle, budite hrabri i razmišljajte u pozitivnom smeru
Bulimija i anoreksija su sve češći poremećaji ishrane od kojih pate devojke ovisne o izgledu svog tela. Kada ostanu u drugom stanju, ove osobe pove...
pročitaj jošBilo da volite ili ne volite analogije na osnovu voća i povrća, u trudnoći ćete ih čuti veoma često.Ukoliko se pitate koliko je sada velika moja beba pročitajte ovaj vodič kroz svaku nedelju trudnoće.
pročitaj još