Sve majke koje čekaju prvo dete pomalo zabrinjavaju rečenice roditelja s iskustvom: “Naspavaj se sada, jer nikada više nećeš moći!”, “Od imanja deteta, gore je samo ne imati ih!” i slično. Iz perspektive žene koja se sprema da začne ili je trudna, priča o deci može postati strašna.
Ne želim da se odreknem svog vremena
Jedan od najvećih strahova današnjih modernih majki jeste biti privezan za dete 24 sata na dan. Još do pre godinu dana mogli ste otići gde ste hteli, izlaziti s prijateljima, otići na vikend izvan grada ili s partnerom na daleko putovanje. S malim detetom ne možete sebi to priuštiti, ostaje samo maštanje o prošlim danima. Naravno, život mlade porodice sigurno će se promeniti, ali to nije tako tragično ni dugotrajno kako vam se na prvi pogled čini.
Kraj karijere
Mnoge buduće majke se plaše da će nakon dugog boravka na porodiljskom izgubiti okretnost, reflekse i elan za posao koji su radile pre odlaska na pauzu. Na neki način je to zaista tako jer će majka posao i karijeru, ipak, ostaviti po strani čitavu godinu. Ipak, na zaokupljenost ponajpre negom i brigom za dete ne treba gledati kao na vreme otupljivanja. Iz svake situacije se može izvući nešto pozitivno.
Detetovo rođenje možete posmatrati i kao veliko životno iskustvo koje vas razvija kao osobu. Ne samo da rastete u emotivnom smislu nego rastu i vaše sposobnosti organizacije i koordinacije poslova. Mlade majke neretko se začude na šta su sve pre uzalud trošile toliko vremena. Danas su u stanju da mnogo više poslova obave jednako kvalitetno za isto to vreme.
O finansijama
S dolaskom deteta porodica se mora pomiriti s novim troškovima. Zaposlena majka katkad zbog bitno manje plate nakon šestog meseca porodiljskog odsustva mora razmišljati o povratku na posao. Strahovi da neće biti dovoljno novca te kako to najbolje rešiti mogu znatno uticati na blagostanje i mir u porodici. Najbolje je nedostatak novca za početak pokušati rešiti racionalizacijom troškova. Potrebno je preispitati prioritete.
Detetov plač
Neiskusne majke, a posebno majke koje su same jedinice i nisu imale priliku da budu uz neko dete, vrlo često teško podnose plač. Neke majke se plaše da se neće moći nositi sa neutešnim plačom deteta.
Neretko na časovima za trudnice žene ističu kako bi mogle postati agresivne ako bi dete dugo i neutšno plakalo. U realnosti stvari nisu tako ozbiljne, a strah se javlja u prvom redu kao rezultat neiskustva. Ako vas zaista zabrinjava ovo pitanje, najbolje što možete da učinite jeste da porazgovarate s iskusnim majkama. One će vam ispričati zašto su njihova deca plakala, u kojim situacijama i koje su metode pomogle.
Ne treba razmišljati tako da plač koji je prirodna potreba novorođenčeta može ugroziti vaše samopouzdanje i vaš unutrašnji osećaj stabilnosti. Njega ćete vremenom naučiti da prepoznajete i znaćete kako da na njega odgovorite.
Odnos sa suprugom
I, naravno, na kraju je tu i problem o kojem ne volimo mnogo da govorimo, ali to ne znači da ne postoji. Kako će se rođenje deteta odraziti na vezu? Hoću li postati manje privlačna? Konačno, umor i nespavanje nikome nisu doneli privlačnost. Na sreću, stanje privikavanja na nov način života je privremeno i brzo će se i lako promeniti. Postoje mitovi kojih se ne trebate plašiti:
Muškarca ne zanima žena koja je rodila
To zaista nije istina. Žena tada nije ništa manje privlačna, već je katkad još privlačnija. Posebno zato što žena ima osećaj većeg samopouzdanja nakon što je na svet donela novi život.
Od umora će vam najmanje biti do seksa
Umor zaista smanjuje libido, ali porođaj ga, naprotiv, jača. Seksolozi su utvrdili da žena postaje strastvenija nakon porođaja. Osim toga, mnoge dožive prvi orgazam tek nakon porođaja. Znajte da muškarca ženina želja i strast uzbuđuju mnogo više od same lepote njenog tela.
Zbog deteta nema vremena za seks
Čak i ako spavate s detetom u jednom krevetu, uvek postoji način kako da dođe do odnosa. On ne mora biti baš na bračnom krevetu. A s druge strane, obaveze i nedostatak vremena nateraće vas da seks planirate i čekate. To bi moglo takođe da bude dodatno uzbuđenje.
Izvor: roditelji.hr, M.G.