Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošPod pojmom „spontani pobačaj“ podrazumeva se svaki neželjeni prekid trudnoće pre 24. nedelje, odnosno pobačaj ploda lakšeg od 500 g. Preteći i spontani pobačaji jesu najčešće komplikacije u ranoj trudnoći.
Trudnice se u najvećem broju slučajeva javljaju lekaru 8-10 nedelja nakon izostanka menstruacije, sa simptomima bola u donjem stomaku, uz izbacivanje ili bez izbacivanja ploda.
Simptomi pobačaja su: krvarenje iz vagine, kontrakcije materice koje uzrokuju bolove u donjem delu stomaka, isticanje plodove vode i izlaženje delova posteljice i/ili ploda iz materice.
Ultrazvučnim pregledom se utvrđuje smanjeni prečnik i nepravilni oblik gestacijske vrećice, kao i smanjena veličina ploda. Nejasni embrionalni obrisi i odsutnost srčane akcije upućuju na komplikacije u toku rane trudnoće.
Oblici pobačaja
Preteći pobačaj – podrazumeva trudnoću u kojoj se javlja krvarenje različitog intenziteta. Ako je plod živ, moguće je sačuvati trudnoću uz primenu odgovarajuće terapije i strogo pridržavanje lekarskih uputstava.
Započeti pobačaj – kod ovog pobačaja krvarenje i bolovi postaju jači, ali to ne mora da znači da će se trudnoća završiti kompletnim pobačajem. Ukoliko je plod još uvek živ, trudnoća može da se sačuva uz primenu odgovarajuće terapije.
Pobačaj u toku – njega karakterišu jako krvarenje i bolovi, a pregledom se utvrđuje da li se plod ili njegovi delovi nalaze u cervikalnom kanalu ili izvan njega.
Nepotpuni pobačaj – krvarenje i bolovi traju neko vreme, a žena primećuje ispadanje tkiva ili krupnih ugrušaka krvi iz vagine. Ginekološkim pregledom se utvrđuje da je grlić materice otvoren.
Potpuni pobačaj – njega karakterišu bolovi, krvarenje, zatim smirenje bolova i krvarenja. Veličina materice odgovara veličini negravidne materice, a grlić materice je zatvoren.
Kada je u pitanju preteći pobačaj s dokazano živim plodom, takva trudnoća može da se sačuva u više od 50 odsto slučajeva, odnosno završava se rođenjem zdravog novorođenčeta. I kod započetog pobačaja postoji šansa da se trudnoća sačuva i da žena rodi zdravu bebu. U svim tim slučajevima sprovodi se konzervativno lečenje koje podrazumeva strogo mirovanje uz terapiju gestagenskim preparatima koji smanjuju kontrakovanje materice. Nažalost, svi ostali oblici pobačaja ne mogu da se leče.
Radi prevencije, da bi se izbegao spontani pobačaj primenjuju se razne metode: redovni ginekološki pregledi, transvaginalni ultrazvuk, histerosalpinografija, histeroskopija i laparoskopija, uzimaju se brisevi vrata materice na bakteriološke uzročnike, a analizama krvi se utvrđuje prisustvo astifosfolipidnih antitela i parametara zgrušavanja krvi, kao i hormonskih parametara.
Kod ponavljanih spontanih pobačaja (dva ili više) obavlja se genetsko savetovanje uz određivanje kariograma oba supružnika radi uvida u njihov hromozomski status. Infekcija vrata materice leči se prema nalazu brisa određenim antibioticima.
Odstupanja u hormonskom statusu leče se odgovarajućim preparatima, dok se povišeni titar antifosfolipidnih antitela leči niskim dozama acetilsalicilne kiseline, kortikosteroidima, heparinom, intravenskom primenom humanih imunoglobulina ili imunizacijom majke očevim leukocitima.
Autor: Life Content, M.K.
Ovo su top namirnice za svaku trudnicu – jedite ih i živnite! Savršen doručak: Kajgana na tostu s grilovanim paradajzom Osim što ovo jelo...
pročitaj jošAko ste ušle u deveti mesec, ne morate vreme da provodite samo u iščekivanju prvih kontrakcija, iskoristitie ovaj period bez obaveza, uživajte sa d...
pročitaj jošSaznajte osnovne informacije o vitaminima i suplementima u trudnoći, zašto su važni, koliko ih treba uzimati kao dopunu zdravoj ishrani... [capt...
pročitaj još