
Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošLekari smatraju da o zdravlju bebe treba da razmišljaju oba roditelja – još pre začeća. Evo nekoliko saveta u vezi sa tim…
Razumno planiranje trudnoće povećava verovatnoću da se dete rodi potpuno zdravo. Prema savetu stručnjaka, za bebu bi trebalo da se pripremate godinu dana pre nego što ostanete u drugom stanju. Neophodno je da napravite „rezerve zdravlja“ kojima ćete „nahraniti“ planirano potomstvo.
Oba roditelja, pre svega, treba da provere zdravlje reproduktivnih organa. Neophodno je da prekontrolišu da li eventualno boluju od nekih infektivnih bolesti. Seksualno prenosive bolesti najčeći su uzročnici pobačaja i različitih patologija ploda. Zbog toga je važno isključiti mogućnost postojanja bolesti. Uradite analizu na eventualno postojanje hlamidije, ureoplazme i mikroplazme, genitalni herpes i trihomonade.
Ove analize trebalo bi ponoviti nekoliko puta i uraditi ih u različitim laboratorijama, a u slučaju da je jedan od partnera pozitivan na neki od ovih testova, potrebno je sprovesti antibakterijsku terapiju. U intervalu od nekoliko nedelja trebalo bi tri puta uraditi kontrolne analize. To je važno jer se bolest nekad „pritaji“, pa je neophodno ponoviti analize.
Ako ste odlučili da postanete majka, obratite pažnju i na svoj kalendar vakcinacija. Najopasnije su, na prvi pogled bezopasne, rubeole, jer majka lako može da prenese ovu infekciju na plod, što može da bude uzrok pobačaja. Posledice mogu da se jave i u obliku urođenih mana kod deteta. Zbog toga treba razmišljati o preventivi.
Ukoliko ste imali rubeole, mogućnost da ih ponovo dobijete veoma je mala, a ako ih niste preležali, bilo bi najbolje da se tri meseca pre planirane trudnoće vakcinišete.
Sledeće što treba da uradite jeste da ukoliko ne znate, saznate koja ste krvna grupa i rezus faktor (nepodudaranje rezus faktora može negativno uticati na tok trudnoće ako se ta činjenica zanemari).
Imate problem sa žlezdama (bolesti štitne žlezde ili dijabetes)? Ne budite lenji, te se pre trudnoće konsultujte sa lekarom, čak i ako nemate nikakvih tegoba.
Ukoliko ste stariji od 35 godina, i u vašoj ili u porodici vašeg muža postoje nasledne bolesti, obavezno posetite genetsko savetovalište.
Ako morate iz nekog razloga da se vakcinišete (ukoliko, recimo, putujete u neku egzotičnu zemlju), obavezno im recite da ste u drugom stanju. Ne savetuje se vakcinacija protiv malih boginja, a primanje vakcine protiv difterije, meningoencefalitisa i tuberkuloze je zabranjeno.
Autor: Life Content
Broj namernih prekida trudnoće u glavnom gradu je u stalnom padu, pokazala je analiza Gradskog zavoda za javno zdravlje, objavljena u publikaciji "...
pročitaj jošU trudnoći se potrebe za vitaminom C povećavaju za oko 10 mg/dan. Smatra se da se dnevne potrebe od 85 mg vitamina C u trudnoći mogu postići unosom...
pročitaj jošDva velika naučna istraživanja, na gotovo milion mališana, pokazuju da mame koje se reše na epidural nemaju razloga za brigu
pročitaj još