Stručnjak Opšte bolnice Bel-Medic odgovara: Da li su proširene vene opasne za trudnice
Dr Vladimir Vajs - ginekolog akušer Proširene vene predstavljaju stanje povećanja lumena i obima vena. Ono može biti prisutno na svako...
pročitaj jošAko niste imali proširene vene pre trudnoće, moguće je da ih dobijete dok budete očekivali bebu. Evo zašto se javljaju proširene vene u trudnoći?
Proširene vene u trudnoći se mogu javiti na listovima ili bedrima. To su ispupčene plave vene na nogama zbog povećanja normalnog venskog pritiska uzrokovanog pritiskom vašeg stomaka na vene u karlici. One se mogu vremenom povećati i obično izazivaju neprijatnost poput umora u nogama, svraba, nemira i bola.
Da bi krv prolazila kroz naš organizam imamo sistem arterija i vena. Arterije pumpaju krv u noge, a vene vraćaju krv nazad ka srcu. Kod proširenih vena krv je sprečena da se vrati nazad i skuplja se u male venske zaliske koji potom otiču i dobijaju plavu boju. Ljudi koji imaju proširene vene uglavnom imaju i genetsku predispoziciju za to. Međutim, trudnoća, pušenje i prekomerna težina takođe mogu doprineti proširenim venama.
Kako vaša beba raste, ona pritiska vene u karlici i ometa kretanje krvi po telu. Pored toga, hormoni trudnoće slabe tkiva u telu i vene čini rastezljivijim. Hemoroidi su vrsta proširenih vena, ali u oblasti rektuma.
Ako ste primetili proširene vene u trudnoći, najbolje je da sačekate da se porodite pre nego što počnete sa bilo kakvim tretmanom. Kompresione čarape mogu da vam pomognu u ublažavanju bolnih simptoma, ali one mogu da budu neprijatne ako je toplo vreme. Takođe, one moraju biti prepisane od strane lekara.
Nakon porođaja, vaše vene se mogu poboljašti, ali mnogima one ostaju iste i mogu se pogoršati ako ponovo zatrudnite. Zbog toga bi najbolje bilo da pokušate da ih izlečite.
Proširene vene se uklanjaju operacijom. Cela zahvaćena vena se uklanja iz tela. Ovo je moguće jer vene obično utiču na površne vene ispod površine kože, a ne na duboke veen unutar nogu koje su mnogo važnije za vraćanje krvi u torzo. Zbog toga je moguće da preživite bez njih. Nažalost, operacija je bolna i uključuje dug period oporavka. Međutim, ovo takođe ne znači da se proširene vene ne mogu ponovo javiti.
Druga opcija, koja je ujedno i manje bolna, jeste laserski tretman. Umesto uklanjanja vene, u nju se ubacuje stakleno lasersko vlakno pomoću ultrazvučnih skenera kako bi se pronašlo problematično mesto. Toplota lasera uništava zid vene, a pošto se lokalni anestetik ubrizgava oko vene, tretman nije bolan za pacijenta. Postupak traje oko 20 minuta po nozi i oporavak traje mnogo kraće.
Ako vaša proširena vena počne da krvari, obavezno se po hitnom postupku obratite lekaru. Lezite, podignite noge kako biste smanjili protok krvi u to područje i idite u bolnicu što pre ili pozovite hitnu pomoć. Kako vena otiče, vaša koža postaje tanja, Ukoliko udarite venu ilik čak i jak stisak može dovesti do krvarenja i tada možete izgubiti dosta krvi.
Proširene vene u trudnoći svakako nisu poželjne, međutim, ako do njih i dođe ne očajavajte. Nakon porođaja možete da se pozabavite njihovim lečenjem, a za sada budite strpljivi i radujte se dolasku vašeg deteta.
Poznato je da su čajevi prirodni lekovi koji se koriste za lečenje raznih oboljenja, međutim ukoliko želite bebu trebalo bi da izbegavate čestu upo...
pročitaj jošBudući da je dete pre rođenja deo vašeg tela, ono sa vama "deli" sve što proživljavate. Iako nije svesno značenja vaših misli, i te kako oseća ...
pročitaj jošTrudnoća utiče na celo telo, a promene na grudima moge biti jedan od najjaranijih signala da ste ostali u drugom stanju. Grudi u trudnoći često su ...
pročitaj još