Oralni seks nakon porođaja: Da li je bezbedan?
Iako lekari preporučuje da sačekate bar četiri do šest nedelja za penetrativni seks, otkrivamo vam da li je opasno imati oralni seks nakon porođaja...
pročitaj jošPrimenite savete drevne mudrosti da biste opustili, podmladili i oporavili duh i telo posle porođaja.
Termin za porođaj sve je bliži i uskoro ćete upoznati svoju bebu. I sigurno ste mislili na sve – gde ćete se poroditi, ko će biti na porođaju, koja su vam omiljena imena. Ali pretpostavljamo da niste mnogo razmišljali o tome kako ćete se posle porođaja oporaviti. Jer mnoge buduće majke o tome ne misle. Trudnoća i porođaj iskustva su koja u potpunosti menjaju telo, um i ceo život i zaista je vrlo važno posvetiti vremena razmišljanju na koji ćete način pomoći sebi da posle rođenja bebe budete emocionalno ispunjeni i fizički spremni, kako biste što više uživali u životu s bebom, pogotovo tokom prvih nekoliko nedelja. Napravite plan u kojem ćete odrediti prioritete kako da oporavite telo, podmladite duh i usredsredite se na stvaranje jedinstvene i čarobne veze s bebom.
Indijske žene se već hiljadama godina pridržavaju saveta ajurvede tokom postporođajnog oporavka. Ako dosad možda niste čuli za ajurvedu, trudnoća ja idealan period da se upoznate s ovim drevnom istočnjačkom medicinom, nastalom pre 5.000 godina, kao holističkim pristupom poboljšanja fizičkog i emocionalnog zdravlja, a koji veliki deo svog učenja posvećuje nezi žena pre, tokom i posle trudnoće.
Po ajurvedi, smatra se da majka posle porođaja treba da jede hranu napravljenu od svežih namirnica, da treba dosta da se odmara i da joj treba mnogo podrške, nege i tetošenja od partnera, porodice i prijatelja, što je praksa koja se naziva „biti majka majci“, naročito tokom prvih 42 dana od porođaja. U Indiji žene tradicionalno tih prvih šest nedelja od porođaja provode kod kuće, okružene porodicom i prijateljima, koji preuzimaju brigu oko ostale dece, kuvanja, čišćenja i spremanja kuće. Žena u Indiji posle porođaja jede hranu koja greje dušu i telo, pije biljne napitke i praktikuje redovne masaže koje joj pomažu da povrati snagu podstičući je da se posveti izgradnji čvrste veze s novorođenom bebom. Zvuči vam privlačno? I nama!
Pročitajte i… Kako do idealne linije nakon porođaja?
Premda možda nije uvek moguće imati celih šest nedelja na raspolaganju za oporavak posle porođaja, postoji dosta načina na koje možete primeniti savete ajurvede i priuštiti sebi najbolju negu. Pored toga što ćete tako lakše i brže povratiti snagu duha i tela, ajurveda vam pomaže i da ostvarite jedinstvenu vezu s bebom, olakšate dojenje, poboljšate varenje i uspostavite mentalnu ravnotežu.
JEDITE HRANU KOJA GREJE
Po ajurvedi, varenje je osnova celokupnog zdravlja, zbog čega bi mlade mame trebalo da jedu hranu laku za varenje, obogaćenu začinima koji pospešuju varenje. Tako će se ublažiti postporođajni gasovi, nadimanje i konstipacije, a organizam će dobiti neophodne hranjive elemente i energiju za proizvodnju mleka. Ishrana posle porođaja zapravo treba da je slična onoj koju biste nudili bebi kad počne da jede nemlečnu hranu, a koja se zasniva na lako svarljivim, mekanim namirnicama koje greju telo, poput povrća, integralnih zrna i zdravih masti.
ELEMENTI
Prema ajurvedi, sve u univerzumu, uključujući i ljude, sačinjeno je od pet elemenata: Zemlje, Vode, Vatre, Vazduha i prostora. Svako od nas predstavlja jedinstvenu kombinaciju ovih pet elemenata, koje se ugrubo mogu svrstati u tri doše – Pitu, Kapu i Vatu. Svaka doša predstavlja osobenu telesnu energiju, koja se neprestano menja, zavisno od naših radnji, misli, emocija i bilo kojih drugih promena u duhu i telu. Smatra se da se tokom trudnoće Vata doša može naći u disbalansu usled velikih promena, na koje se, pak, može uticati ishranom, odmaranjem i negom.
Moje iskustvo
„Sledila sam principe ajurvede tokom druge trudnoće i posle porođaja carskim rezom brzo sam se i lako oporavila. Hranila sam se svežom, sezonskom hranom i dodavala đumbir u skoro sve što sam pila i jela! Svako veče sam pila šolju toplog mleka s malo šafrana i bibera – zaista mi je pomoglo da lakše dojim i osećam se opušteno i smireno.“
Veronika (34), majka Jovana (4), i Petra (dva meseca)
Tradicionalna ishrana trudnica po ajurvedi uključuje ovsenu kašu i mleko sa šafranom i kardamomom za doručak, varivo ili čorbu od namirnica koje ne izazivaju nadimanje, jela od pirinča za ručak i večeru. Vama će, međutim, sasvim dobro poslužiti i bistra supa. Predlažemo vam da probate čorbu od bundeva i malo đumbira za bolje varenje.
PIJUCKAJTE TOPLE NAPITKE
Pored toga što olakšavaju varenje, bilje i začinske trave, koriste se u ajurvedi i za podsticanje laktacije. U tu svrhu, najbolje će poslužiti sveži šafran, komorač i đumbir dodati u čajeve i čorbe. Ispijanje toplih i začinjenih napitaka pomoći će vam da redovno hidrirate telo, ali i da održavate toplotu u telu tokom prvih šest nedelja, za koju se smatra da je ključni faktor za oporavak i isceljenje tela posle porođaja.
Pročitajte i… Top 10 saveta da se vratite u formu nakon porođaja
SASTAVITE SVOJU MANTRU
Posle porođaja, podjednako je važno odmarati i duh i telo. Nažalost, to je mnogo lakše reći nego učiniti. Razgovor o onome što vas brine u odnosu s partnerom ili prijateljem pomoći će vam da taj problem izbacite iz svog tela. A mantre su odlična pomoćna tehnika za usvajanje pozitivnog razmišljanja. Ako imate neku konkretnu brigu ili sumnju, osmislite mantru koja daje pozitivan odgovor na te misli, kao što je „Dovoljno sam dobra“. Zapišite je na nekoliko samolepljivih papirića i postavite ih na lako uočljiva mesta po kući. Kad god vidite poruku, recite je naglas ili u sebi.
IZMASIRAJTE SE
Masaže toplim uljem praktikuju se u ajurvedi, jer se smatra da pomažu uspostavljanju i održavanju optimalne temperature tela, obnavljanju tkiva, regulisanju postporođajnog krvarenja i izbacivanju viška vode iz tela. Masaža je, takođe, veoma lep i prijatan način da se opuste mišići i umiri duh. U Indiji porodilje tradicionalno masiraju dule ili praktičar ajurvede, tokom prvih nekoliko nedelja posle porođaja, ali učinkovita će biti i samomasaža, naročito ako se usredsredite na deo karlice i stomaka.
Sipajte nekoliko kapi zagrejanog susamovog ulja na prste i počnite sa masažom od kosti desnog kuka, da biste nežnim, sitnim kružnim pokretima prelazili preko donjeg dela stomaka (preskačite svež ožiljak od carskog reza, dok potpuno ne zaceli) i došli do kosti levog kuka.
UMOTAJTE SE
Mladim mamama savetuje se da se što više odmaraju, da utople telo i obmotaju se oko stomaka laganom tkaninom od prirodnih materijala, kako bi pružile potporu donjem delu leđa, olakšale povratak unutrašnjih organa na mesto gde su bili pre trudnoće i porođaja i omogućile obnavljanje trbušnih mišića koji su se tokom trudnoće razdvojili. U svakom slučaju, trebalo bi da nosite udobnu, mekanu i toplu odeću, a u spavaćoj sobi da izborom detalja, jastuka, prekrivača i ostalih sitnica stvorite opuštajuću i umirujuću atmosferu.
Sve to pomoći će vam da se osećate lepše, bolje, zdravije, srećnije i da bolje brinete o bebi.
SVESNO DISANJE
Joga tehnika disanja pod nazivom nadi shodhan pomoći će vam da se oslobodite napetosti, glavobolje i da se osećate bolje. Sedite udobno. Kažiprst i srednji prst desne ruke prislonite na tačku čela, tačno na sredini između obrva, domali i mali prst desne ruke prislonite uz levu nozdrvu, a palac desne ruke uz desnu nozdrvu. Pristinite palcem desnu nozdrvu i lagano izdahnite kroz levu. Zatim udahnite kroz levu nozdrvu, pritisnite je domalim i malim prstom, a izdahnite kroz desnu nozdrvu, i tako naizmenično nekoliko puta. Probajte već sad i videćete da prija.
POVEŽITE SE
Pre nego što podojite ili nahranite bebu, zatvorite oči i omogućite sebi nekoliko minuta da se umirite i povežete sa svojim unutrašnjim bićem. Recite sebi da je ovo vaše posebno vreme s bebom. Zatim uzmite bebu u naručje, poljubite je i osetite kako se vaša ljubav prenosi na nju. Beba će se tako osećati voljeno i smireno dok je hranite.
Top-recept
Probajte čorbu od bundeve i đumbira, hranjivu i zdravu, a ako napravite veće količine, lako ćete je zamrznuti i posle ponovo iskoristiti. Iseckajte glavicu crnog luka, komad bundeve i dinstajte na malo vode i maslinovog ulja, zajedno sa iseckanim belim lukom (1-3 čena) i komadićem korena đumbira. Kad povrće počne da tamni, dodajte litar bistre supe od povrća i kuvajte dok povrće ne omekša. Izmiksirajte u blenderu i servirajte s malo mlevenog bibera i seckanog peršuna.
Više ovakvih tekstova naći ćete u AKTUELNOM broju magazina Mama&beba!
Novi broj potražite na kioscima 5. marta!
Pratite nas i na Fejsbuku: https://www.facebook.com/mamaibebacom/
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net
Foto: Thinkstock, Getty
Vaša beba kreće se u plodovoj vodi od samog početka. Ipak, tek na početku drugog trimesta dovoljno je krupna da vi te pokrete i osetite. Pratite bebine pokrete od prvog dana
pročitaj jošOd sada još samo malo vas deli do porođaja. Što više se odmarajte i opustite. Vaš život Simptome koje do sada budete imali su pojačan vag...
pročitaj jošStomačni grčevi su česta pojava u trudnoći, naročito u prvom tromesečju. Ove tegobe vrlo su slične menstrualnim bolnim grčevima. Grčevi koji...
pročitaj još