Kako pomoći svom prvaku?
Preživeli ste prvi dan u školi, ali to je tek početak. Pomozite svom detetu da se uspešno prilagodi novim obavezama
pročitaj jošČini vam ste da ste pokušali sve: nagradu, kaznu, saradnju sa učiteljem, zajednički rad… i ništa ne pomaže. Jednostavno, vaše dete neće da radi domaći. I tačka.
Koliko god da ste očajni, bar je jedna uteha (pa makar i slabašna): niste jedini roditelj koga boli glava od domaćih zadataka. Prema prošlogodišnjoj anketi, čak 62 odsto dece reklo je da ne voli školu i da su im domaći dosadni.
Pre svega, zato što su im domaći dosadni. To znači da napolju ima toliko drugih, zanimljivijih stvari koje su im primamljive i koje ih više zanimaju. Možemo kritikovati školstvo, kukati na programe, ali nam to neće pomoći. Činjenica je da su domaći takvi kakvi jesu i da dete na to mora da se navikne.
Zadaci su često teški ili neprilagođeni uzrastu. Ovo je još jedna tačka dnevnog reda na koju ne možemo da utičemo. U slučajevima kada procenite da je gradivo suviše zahtevno za vaše dete, jedino je rešenje da zasučete ruke i pomognete mu ili da angažujete pomoć.
Dete pokazuje bunt. Kada ne radi domaći, dete ima pažnju i vas i učitelja. Koliko god to bila negativna pažnja i dalje je pažnja i dete je možda, nesvesno, priziva. Razmislite o tome koliko ste kvalitetnog vremena proveli sa detetom u poslednje vreme.
Verovali ili ne, prve reakcije većine roditelja su potpuno pogrešne. Evo šta je veliko NE ako želite da detetu razvijete naviku da završava školske obaveze na vreme:
Nakon što ste sve ovo pročitali, pravo je pitanje šta uopšte možete da uradite.
NIKAKO! Svi psiholozi i pedagozi će vam u glas odgovoriti da je jedino što možete da uradite, da ništa ne uradite. Pustite dete da zabrlja i da snosi odgovornost za to što je uradilo.
Kada vidite da dete počinje da zabušava i da eskivira domaći, objasnite mu šta to tačno znači. Uporedite sa svojim poslom ili kućnim obavezama i pokažite mu da za sve postoje konsekvence. Potom mu vrlo precizno objasnite kuda vodi neredovno rađenje domaćih: minusi, kritike od strane učitelja, jedinice, niža ocena u knjižici… Upozorite dete koje će ga posledice sačekati kod kuće, ako ocene počnu da padaju.
Nakon toga, stisnite zube i pustite dete da samo odluči hoće li početi da radi domaći. Najverovatnije neće, a to znači da će morati da izdrži kritike od strane učitelja (nastavnika), da pokvari ocenu i potom da izdrži i kaznu koju ste odredili. Za većinu dece, ovo je sasvim dovoljna opomena. Tek nakon nje, dete je spremno da se uhvati u koštac sa domaćim zadacima.
Detetu možete pomoći tako što ćete ga. na neko vreme, pozvati da domaći radi vama na oku. Dozvolite vam da vas pita u svakom trenutku, ako negde zapne. Kada uspe da izgura celu nedelju sa uredno urađenim domaćim zadacima, pohvalite ga, nagradite nekim kolačem ili odlaskom na neko posebno mesto.
Dogovorite se sa detetom da vam, odmah po dolasku iz škole, javi šta je bilo u školi i šta ima za domaći. Pregledajte mu kvalitet domaćih zadataka, tako ćete imati uvid u to šta je zaista uradilo i da li je uradilo sav domaći.
Pre svega, važno je da procenite ozbiljnost situacije. Moguće je da ova učiteljica ima drugačije metode učenja od onoga na šta je vaš mališan navik...
pročitaj jošDete kad krene u školu ima sve tačniji osećaj za vreme i zna tok događaja u školi, ali takve rutine ono voli da ima i kod kuće. Zašto su deci važne rutine?
pročitaj jošPreživeli ste prvi dan u školi, ali to je tek početak. Pomozite svom detetu da se uspešno prilagodi novim obavezama
pročitaj još