Šta kada dete ubode krpelj?
Vreme oko 1. maja uvek je rezervisano za izlete i boravke u prirodi. Zaraženi krpelji su svakodnevica, zato pogledajte kako da zaštitite dete
pročitaj jošJedan od najvećih strahova majki kada počnu prolećne dečje igre u travi i izleti, jeste ubod zaraženog krpelja i Lajmska bolest. Doktor Nenad Ljubenović (DokTok.rs) otkriva vam koje znake da pratite da biste utvrdili da li je krpelj bio zaražen i kako da prepoznate na vreme rane simptome Lajmske bolesti.
Sama činjenica da je došlo do uboda krpelja i da je krpelj zaražen ne znači da će sigurno doći do prenosa bakterije na čoveka. To zavisi od više faktora. Ukoliko je krpelj boravio u koži duže od 24 sata veća je verovatnoća prenosa bakterije. Ako je krpelj odstranjen od strane nestručnih lica i na neadekvatan način, povećava se rizik od regurgitacije, odnosno izbacivanja crevnog sadržaja krpelja i na taj način prenosa bakterije koja izaziva Lajmsku bolest. (Saznajte i: Šta kada dete ubode krpelj?)
Nakon prenosa bakterije sledi period inkubacije koji iznosi 3 do 30 dana. Posle tog perioda javlja se karakteristična kožna promena u vidu kružnog crvenila oko mesta uboda krpelja koja se širi i može da dostigne veličinu 5 do 50cm u prečniku. Tipično za ove kožne promene je da se koncentrično šire a u centru se gubi crvenilo i tu promenu u medicini zovemo erythema migrans. Ova promena na koži je bezbolna i širi se brzo.
Pored kožnih promena mogu se javiti i drugi rani znaci u vidu glavobolje, jeze, groznice, bolova u kostima i mišićima i otoka lokalnih limfnih čvorova i oni mogu da traju nekoliko nedelja. Nekoliko nedelja do nekoliko meseci nakon inicijalne infekcije, ukoliko se ne leči, dolazi do širenja bakterija putem krvi i limfotoka u druga tkiva i organe. Mogu biti zahvaćeni nervni sistem sa različitim neurološkim manifestacijama što se dešava u oko 10-20% slučajeva. Zahvatanje muskulo-skeletnog sistema i javljanje artritisa se javlja kod 60% nelečenih pacijenata. Mogu se javiti i srčane komplikacije kod 5% pacijenata. Kasni stadijum Lajmske bolesti nastaje mesecima i godinama nakon inicijalne infekcije.
Dijagnoza se postavlja na osnovu anamnestičkog podatka o ubodu krpelja, kliničke slike i pozitivnih laboratorijskih testova kojima se dokazuje prisustvo bakterije. (Pročitajte i : Borelioza: Šest činjenica o lajmskoj bolesti i krpeljima)
Ukoliko se otkrije na vreme i primeni odgovarajuća terapija bolest se uspešno leči.
Kada je već došlo do uboda krpelja preporuka je da se osoba javi lekaru kako bi se krpelj odstranio na pravilan način i time smanjio rizik od prenosa borelije. Krpelj izvađen u zdravstvenoj ustanovi se može ispitati na prisustvo ove bakterije i na osnovu svih parametara lekar će doneti odluku da li je potrebna profilaktička primena antibiotika kako bi se sprečio nastanak bolesti.
S obzirom da kreće period lepog vremena i učestalog boravka u prirodi povećana je incidenca uboda krpelja u populaciji, zbog toga je neophodno preduzeti preventivne mere kako bi se rizik smanjio na minimum. Savetuje se izbegavanje nepokošenog i obraslog terena kao i sedenje i ležanje na travi. Nositi svetlu odeću sa dugim rukavima i koristiti repelente isključivo prema uputstvu proizvođača. Nakon završetka boravka u prirodi obavezno pregledati telo i odeću na prisustvo krpelja i ukoliko se uoči krpelj na telu obavezno se javiti lekaru kako bi se preduzele sve neophodne mere da ne dođe do oboljevanja od Lajmske bolesti.
Leto je godišnje doba koje sa sobom nosi i moguće opasnosti karakteristične za vrućine, kao što su dehidracija, toplotni udar, opekotine na koži pa...
pročitaj jošAlergija na hranu kod dece nije bezazlena, ali se može živeti sa njom i držati pod kontrolom. Važno je da je što pre ustanovite i da znate da odreagujete.
pročitaj jošPranje zuba ne treba da predstavlja problem, ako tome pristupite na pravi način. [caption id="attachment_90854" align="alignnone" width="640"] F...
pročitaj još