Kad beba počinje da stoji: I kao joj možete pomoći
Kad beba počinje da stoji? Kako se beba bliži kraju svoje prve godine, roditelji jedva čekaju da vide prve korake. Ali pre nego što mogu da hodaju...
pročitaj jošDa li znate da mališani neka znanja iz fizike i hemije mogu da usvoje već sa tri do četiri godine i to kroz igru? Ovi kućni eksperimenti pomoći će im da steknu osnovna znanja o prirodi i svetu, a uz to ćete se odlično zabaviti!
Kruženje vode u prirodi – geografija
Kada kuvate kafu, pokažite detetu vodenu paru i objasnite da se na toploti voda pretvara u gas. Potom, uzmite poklopac od šerpe, najbolje je stakleni i dozvolite detetu da vidi kako se na njemu skupljaju kapljice vode. Tako će naučiti šta je kondenzacija. Kada vidi ove primere dete će sa lakoćom shvatiti i prihvatiti da voda isparava sa svih velikih vodenih površina, da se hladi i pretvara u kapljice negde visoko, među oblacima i da nazad pada kao kiša. Čestitamo – savladana jedna od najtežih lekcija.
Biljke i životinje
Mogućnosti koje ova oblast pruža su neizmerne. Brojte godove na panjevima i tako naučite dete da postoje višegodišnje i jednogodišnje biljke. Sadite semenke i uzgajajte povrće u bašti, tako će dete shvatiti ceo proces rasta i razmnožavanja biljaka. Posmatrajte ptice u letu, naučite šta su ptice selice, a šta ptice stanarice. (Pročitajte i: Dečje igre koje utiču na razvoj inteligencije)
Hemija u kuhinji
Mesite testo i pravite hleb i dok to radite posmatrajte kako kvasac nadolazi. Ubacite so i šećer u isto vreme u čaše vode i posmatrajte kojom brzom se rastvaraju. Promućkajte koka kolu i pustite da pršti na sve strane – sve su ovo hemijski procesi koji oduševljavaju klince. Oni ne moraju da ih shvate u potpunosti, samo je važno da prihvate da različite materije imaju različite osobine i da stvaraju reakciju u dodiru sa drugim materijama.
Brzina i gravitacija
Ovo su znanja koja opčonjavaju decu još na bebećem uzrastu. Onoga trenutka kada počne da baca predmete, beba je počela da shvata da se oni neće vratiti nazad – odnosno, da postoji sila koja ih zadržava na zemlji. Igrajte se sa gravitacijom, brzinom i trenjem, Puštajte kugle i kocke niz kose podloge, pokušavajte da kotrljate predmete po različitim podlogama, trkajte se autićima…
Pre svega, važno je da procenite ozbiljnost situacije. Moguće je da ova učiteljica ima drugačije metode učenja od onoga na šta je vaš mališan navik...
pročitaj jošDa bi dete bilo zdravo, ono mora biti fizički aktivno. Kad je vreme za prve treninge i koji sport odabrati?
pročitaj jošDete kad krene u školu ima sve tačniji osećaj za vreme i zna tok događaja u školi, ali takve rutine ono voli da ima i kod kuće. Zašto su deci važne rutine?
pročitaj još