6 razloga zbog kojih ćete teže zatrudneti
imajte na umu da postoji nekoliko uzroka zbog kojih ne možete ostati trudni, a moguće je lako ih se rešiti. Otkrivamo vam 6 razloga zbog kojih ćete teže zatrudneti.
pročitaj jošKada odlučite da želite da ostanete trudni, prvo ćete pratiti vašu ovulaciju. Međutim, kasna ovulacija može da oteža utvrđivanje kada treba da pravite bebu. O čemu se radi?
Ovulacija je islobađanje zrelog jajeta iz jajnika svakog meseca tokom menstrualnog ciklusa. Ovulaciju pokreću određeni hormoni: estrogen, progesteron, luteinizirajući hormon i folikulostimulirajući hormon. Menstrualni ciklus je kod svih drugačiji. Ovulacija se obično događa 14. dana ciklusa, ali i to može da se razlikuje. Kasna ovulacija je kada se ona dogodi nakon 21. dana vašeg menstrualnog ciklusa.
Kasna ovulacija se može desiti kod skoro svake žene. Retka kasna ovulacija obično nije razlog za zabrinutost, međutim ako se to često događa, trebalo bi istražiti o čemu se radi. Evo koji uzroci mogu dovesti do kasne ovulacije.
Postoji više simptoma kasne ovulacije koje možete primetiti. Možda ove simptome i niste primećivali dok niste pokušali da ostanete trudni, ali evo šta može da vam ukaže na kasnu ovulaciju:
Kasna ovulacija može biti frustrirajuća, ali to ne znači da neće doći do začeća kasnije u ciklusu. Mnoge žene koje imaju kasnu ovulaciju uspešno zatrudne. Međutim, pošto je ovulacija nepravilna, neophodno je da pratite simptome. Na taj način ćete moći da vidite kada ovulirate i kada treba da imate seksualne odnose. Ako vaši menstrualni ciklusi nisu u normalnom opsegu (21-35 dana), onda je preporučljivo da se obratite specijalisti. Takođe, držite sve moguće uzroke kasne ovulacije pod kontrolom što je više moguće. Najbolje šanse za začeće su ako budete imali odnose svaki drugi dan.
Ako se suočavate sa nekim od sledećih simptoma, obratite se lekaru.
Ako imate sindrom policističnih jajnika ili probleme sa štitnom žlezdom, njihovo lečenje može pomoći u regulisanju ovulacije. Međutim, ako ne može da se utvrdi uzrok kasnoj ovulaciji, lekari obično predlažu određene terapije lekovima koje pomažu u regulisanju ovulacije.
Ono što vi svakako možete da uradite jeste da se trudite da se pravilno hranite i da imate zdrav način života. Međutim, ako primetite neke od alarmantnih simptoma ili ne uspevate da zatrudnite duže vreme, obratite se lekaru. I zapamtite, što manje stresa!
Policistični jajnici i neplodnost jesu usko povezani. Iako mogu biti krivci za otežano začeće, može mnogo toga da se uradi kako biste ipak ostali trudni i rodili zdravo dete.
pročitaj jošVisok holesterol nije loš samo po arterije već može biti otežavajući faktor parovima koji žele dete, otkrila je studija sprovedena u Americi, čiji ...
pročitaj jošKad je u pitanju borba protiv neplodnosti, vantelesna oplodnja obično nije prva na listi tretmana koji se preporučuju. Lekar će vam verovatno prvo ...
pročitaj još