Gatrijev test: Zašto je važno da ga uradite nakon rođenja bebe?
Kada se vaša beba rodi, idealno bi bilo da uradite Gatrijev test u prvih 48 do 72 sata nakon rođenja kako biste na vreme otkrili da li je potpuno z...
pročitaj jošOd prvog dana dolaska bebe na svet, doktori će pratiti težinu, dužinu i veličinu glave vašeg deteta. Rast novorođenčeta je dobar pokazatelj opšteg zdravlja.
Većina beba rođenih između 37. i 40. nedelje teže negde između 2 500 i 4 000 grama. Međutim, novorođenčad koja su lakša ili teža u odnosu na prosečnu bebu obično su takođe dobrog stanja, ali im je potrebno posvetiti više pažnje. Dakle, razlika u veličini nije razlog za preteranu brigu, ali je potrebno da vaš lekar i babica prate razvoj novorođenčeta kako bi ono nastavilo da se pravilno razvija.
Različite stvari mogu uticati na veličinu bebe pri rođenju. Zbog toga je to razlog manje da budete preterano zabrinuti ako je vaša beba manja od prosečne bebe. Evo koji faktori utiču na veličinu bebe na rođenju:
Većina prevremeno rođenih beba ima malu porođajnu težinu. Težina prevremeno rođene bebe zavisi od toga koliko je rano beba rođena. Mala porođajna težina znači da beba teži manje od 2 500 grama na rođenju. Veoma niska porođajna težina znači da beba ima manje od 1 500 grama.
Na početku će vaša beba sigurno gubiti na težini. To je zato što se one rađaju sa malo viška tečnosti, pa je normalno da izgube nekoliko grama kada izgube tu tečnost u prvih nekoliko dana života. Očekuje se da će zdravo novoorđenče izgubiti 7% do 10% porođajne težine. Međutim, trebalo bi da povrati tu težinu u prve dve nedelje nakon rođenja. U prvih mesec dana, većina novorođenčadi dobija na težini brzinom od oko 30gr dnevno, a obično rastu u visinu od oko 2,5 do 4 cm tokom prvog meseca. Takođe, veliki broj beba prolazi kroz period brzog rasta kada su stara 7 do 10 dana i ponovo u 3. i 6. nedelji.
Pošto su novorođenčad tako mala, ponekad je teško znati da li vaša beba dobija na težini onako kako bi trebalo. Međutim, ako ste zabrinuti, svakako porazgovarajte sa lekarom. Ono što je važno u ovom periodu i što će vas sigurno pitati jeste:
Koliko često hranite bebu?
Beba koja je dojena može da se hrani 8 ili više puta u roku od 24 sata. Bebe koje se hrane formulama mogu da jedu ređe, na svaka 3 ili 4 sata.
Koliko ona pojede?
Dojenje traje obično 10 minuta i trebalo bi da se čuje kako guta nakon 3 ili 4 sisanja. Bebe koje se hrane adaptiranim mlekom mogu popiti 90-120 mililitara odjednom.
Koliko često piški i kaki?
Kada je u pitanju mokrenje, verovatno će za period od 3 do 5 dana beba imati 6 mokrih pelena. Nakon toga, bebe treba da imaju najmanje 6 ili 8 pelena dnevno. Što se tiče kake, novorođenčad će u početku kakati samo jednom dnevno. U početku je izmet taman, a zatim postaje zelenkasto žut i mekan. Kada počnete sa dojenjem, bebe će kakati nekoliko puta dnevno, dok će bebe koje se hrane adaptiranim mlekom imati nešto manje umrljanih pelena.
Kilaža bebe na rođenju ne govori ništa o visini i težini deteta u kasnijim periodima. Dakle, važno je da rast novorođenčeta pravilno odvija, a u tome će vam pomoći vaš lekar i babica.
Kada se vaša beba rodi, idealno bi bilo da uradite Gatrijev test u prvih 48 do 72 sata nakon rođenja kako biste na vreme otkrili da li je potpuno z...
pročitaj jošŽutica često pogađa novorođenčad, ali često i nije potrebno lečenje.
pročitaj jošPrva nedelja sa bebom donosi mnogo toga novog i panike oko toga šta je ispravno uraditi. Šta možete očekivati od prvih nekoliko dana kada beba stigne u dom?
pročitaj još