Postnatalna anksioznost: Šta je to i kako je se osloboditi?
Postnatalna anksioznost može se dogoditi svakom roditelju, na sreću, danas je dostupna velika podrška, a na vama je pre svega da prepoznate znakove.
pročitaj jošPovezivanje sa bebom ili baby bonding je intenzivna veza i snažna ljubav koja se razvija između bebe i njihove mame i tate. Ali šta kada zakasni? Kako je probuditi u vama?
Baby bonding podstiče roditelje da u sred noći da nahrane svoju gladnu bebu i čini ih osetljivim na bebin plač. Iz nedelje u nedelju osećanja će postati sve jača, a veza neraskidiva. Ipak, potpuno je normalno da takvu povezanost ne osetite odmah jer je to proces kom je potrebno vremena.
U nastavku smo pripremili savete koji će vam pomoći da se povežete sa svojom bebom.
Veza sa bebom ili baby bonding neophodno je i za vas i za vaše čedo. Većina bebe je odmah spremna da se poveže sa vama. S druge strane, roditelji mogu osetiti nalet različitih osećanja u vezi sa tim. Neke mame osećaju intenzivnu privrženost već u prvih nekoliko minuta ili dana nakon rođenja bebe. Za druge, to može potrajati malo duže.
Potpuno je normalno da ne osetite odmah povezanost jer je to proces, a ne nešto što se dešava u istom trenutku. Za mnoge roditelje, vezivanje dolazi uz svakodnevnu brigu o svojoj bebi. Možda nećete ni primetiti da se to dešava sve dok ne primetite bebin prvi oseh i iznenada shvatite koliko ste ispunjeni ljubavlju i radošću.
Možete početi tako što ćete držati bebu i nežno je ljuljati ili maziti. Ako i vi i vaš partner često držite i dodirujete svoju bebicu, vaše dete će uskoro saznati razliku između vaših dodira.
Bebe, posebno prevremeno rođene bebe i one sa zdravstvenim problemima, uživaju u nežnoj masaži. Pre nego što priredite vašoj bebi taj užitak, pročitajte ovo: Masaža bebe podstiče imunitet (mojabeba.rs)
Dojenje i hranjenje na flašicu su prirodno vreme za vezivanje koje je samo vaše. Vaša beba će dobro upamtiti vaš miris i dodir, kao i to koliko ste brižni prema njoj.
Iako tate često žude za bližim kontaktom sa svojim bebama, vezivanje se često dešava malo drugačije, delimično zato što nemaju takvu povezanost sa bebom kao mame.
Ali tate bi trebalo da shvate da povezivanje sa svojim detetom ne znači biti druga mama. U mnogim slučajevima, tate dele posebne aktivnosti sa svojom bebom.
Vezivanje može biti odloženo iz različitih razloga. Hormoni takođe mogu značajno uticati na baby bonding. Dok dojenje bebe u prvim satima života vaše bebe može pomoći u vezivanju, ono takođe izaziva izlivanje mnogih različitih hormona kod majki. Ponekad mame imaju poteškoća da se povežu sa svojim bebama ako su njihovi hormoni besni ili imaju postporođajnu depresiju. Baby bonding takođe može biti odloženo ako je majka iscrpljena nakon teškog porođaja.
Ako ne osećate da ste povezani do trenutka kada odvedete bebu u prvu posetu pedijatu, razgovarajte o svojim osećanjima na tom pregledu. To može biti znak postporođajne depresije. Povezivanje može biti odloženo ako je vaša beba imala neočekivane zdravstvene probleme.
Lekari su navikli da se bave ovim pitanjima i mogu vam pomoći da se bolje pripremite na ostvarivanje konekcije sa vašim čedom. Vezivanje je složeno, lično iskustvo za koje je potrebno vreme. Ne postoji magična formula i dolazi onda kada vi budete spremni na to. Dajte sebi malo vremena i uskoro ćete uživati samo dok gledate vašu bebu kako spava i iz nedelje u nedelju uči nove stvari.
Sve više žena koristi aplikacije u svrhu kontracepcije, ali i predviđanja ciklusa, plodnih dana, kao i planiranja porodice, međutim naučnici upozor...
pročitaj jošKonzumiranje vode tokom trudnoće veoma je važno zbog promena koje telo prolazi u tom periodu; olakšava većinu propratnih negativnih simptoma drugog...
pročitaj jošZbog sastojaka koji regenerišu i smiruju, pročitajte kako ova moćna biljka može pomoći telu i spolja i iznutra. Lekovito dejstvo kantarionovog ulja...
pročitaj još