8 super lekcija kojima ćete naučiti bebu (a da toga niste ni svesni)

Imate utisak da vam je dan prekratak za sve ono što želite da naučite svoju bebu? Ne brinite! Vaša beba uči svakog dana nešto novo, iako ni vi toga niste svesni!

Svi znamo bar jednu mamu koja se silno trudi da od svog mališana napravi novog Ajnštajna, Pikasa ili Mocarta. Takođe, svi znamo da se u tom slučaju radi o čistom preterivanju i forsiranju deteta na nešto nemoguće. S druge strane, razumljivo je i vaše nezadovoljstvo i osećaj da ne obavljate svoju majčinsku (edukativnu) dužnost ako ceo dan širite veš, kuvate i rasklanjate stvari za svojim ukućanima. Najbolje lekcije života, koje vaša beba može da nauči, jesu potpuno „besplatne“ i potiču od vas!

Lekcija br. 1
SAMA SA SOBOM
Ukoliko ste ikada bili primorani da ostavite svoju bebu u krevetiću „u društvu“ igračke, dok ste pripremali ručak, ili ste je ostavili samu da se igra dok ste prostirali opran veš, onda je ona već naučila važnu lekciju – kako da se snađe i zabavi sasvim sama. To znači da je beba zadovoljna sobom i da ne mora uvek da zavisi od drugih koji je animiraju (vrlo korisna osobina!). Psiholozi kažu da je veoma važno da dete nauči od vas da će sve biti OK čak i ako vi ne možete sve vreme da budete pored njega.

Lekcija br. 2
HAJDE DA SKAČEMO!
Da li je vaš mališan proveo bar deo dana baveći se različitim fizičkim aktivnostma – veranju ili skakanju po krevetu, penjanju na stolice i fotelje ili u „rvanju“ sa tatom? Ako je tako, dajte sebi još bodova za dobro obavljeni „nastavni program“. Ovi oblici aktivnosti ne razvijaju samo mišićnu snagu i koordinaciju vašeg deteta, već mu pomažu da stekne više samopouzdanja i sigurnosti u ono što njegovo telo može da uradi. Fizičke aktivnosti i igre od esencijalnog su značaja za razvoj vaše bebe jer, kroz njih, ona uči nove pokrete i spoznaje rizike koji uz njih idu. Ipak, vodite račune o tome da dete nikada ne ostane bez nadzora, jer su bebina koordinacija i sposobnost održavanja ravnoteže još uvek u razvoju. Sudaranje sa stvarima i padovi su, ipak, deo procesa učenja.

Lekcija br. 3
TAMO JE VELIKI, ZANIMLJIVI SVET!
I dok ste vi špartali po prodavnici ili od tezge do tezge na pijaci, zaokupljeni pokušajima da se setite šta sve treba da kupite, vaš mališan je takođe bio zauzet „analizom“ novih slika i zvukova oko njega. Beba naprosto „upija“ svaku informaciju u okruženju – kola, ulicu, prolaznike, drveće, kučiće, vremenske prilike. Izvucite korist iz ovih izleta tako što ćete objašnjavati sve što vidite. Ukoliko je dete dovoljno zrelo, možete da ga uključite u proces tipa „možeš li mami da nađeš lepe, žute banane?“. Plaćanje novcem takođe je prva lekcija o tome da stvari imaju cenu, kao i o matematičkim radnjama.

Lekcija br. 4
RAZGOVOR JE SUPER
Svi stručnjaci za razvoj deteta slažu se u jednom: što više pričate svojoj bebi, njene govorne sposobnosti razvijaće se brže i kvalitetnije. Svaki put kada joj se obratite, beba uči na koji način jezik funkcioniše i sluša ton i ritam vaših reči. I, nemojte da brinete ako niste spretni u priči, ili vam nedostaju reči. Zajedničko čitanje knjiga, komentarisanje nekog događaja ili razovor telefonom u prisustvu deteta, takođe spada u domen „razgovora“. Ipak, nemojte da zaboravite da je za razgovor uvek potrebno dvoje. Zato, dozvolite svom mališanu da vam odgovori, pa makar i ne razumeli svaku njegovu reč. Na ovaj način, dete će sticati sigurnost da izgovori nove reči i fraze.

Lekcija br. 5
LJUBAV JE SVE
Svaki put kada reagujete na bebin plač, dajući joj mleko ili tešeći je u svom naručju, vi joj pokazujete da uvek može da se osloni na vas. I poljubac za laku noć uliva detetu veliku sigurnost jer mu govori da ste uvek tu kada mu zatrebate. Ukoliko dete uspostavi bliske odnose sa tatom, bakom i dekom, vašim prijateljima, njegovo samopouzdanje biće još veće. Spoznaja da ga mnogo ljudi voli, čini svet mnogo ugodnijim i sigurnijim mestom za život!

Lekcija br. 6
HRANA ZA GLAVU
Uvođenje različitih, hranljivih i ukusnih namirnica u ishranu deteta korisno je ne samo za njegovo zdravlje, već predstavlja sjajnu lekciju o dobrim navikama u ishrani, i to za ceo život. Deca su poznata kao vrlo izbirljiva (OK, naporna!) kada je reč o jelu. Zato, da biste izbegli muku pri svakom obroku i sačuvali svoj zdrav razum, najbolje je da ga učinite određenim oblikom zabave. Postarajte se da uvek jedete zajedno i da pohvalite mališana za sve ono što pojede. I sami ćete biti iznenađeni spremnošću deteta da proba nove namirnice kada vidi da i vi isto jedete, kao i da ga pohvaljujete za svaki zalogaj.

Lekcija br. 7
AKO PRVI POKUŠAJ NE USPE…
Ponekada se pokaže korisnijim za bebu kada činite manje (ne više) za nju. To „manje“ znači da ne skačete već na prvi plač ili da pokušavate da joj pomognte ukoliko nešto ne može sama da uradi. Posmatrajte mališana dok pokušava da dohvati igračku koja je van njegovog domašaja, da se popne na fotelju ili vrati igračku u kutiju. Samostalno izvođenje zadatka pružiće detetu osećaj postignuća i povećaće njegovu sigurnost u sopstvene sposobnosti. A i vi ćete biti ponosna mama!

Lekcija br. 8
PRAVILA POSTOJE DA BI SE POŠTOVALA
LJubav prema detetu jeste bezuslovna i beskrajna, ali podrazumeva i povremene zabrane (doduše, biće dana kada ćete to „ne“ izgovoriti i 105 puta!). Postavljanje granica od vitalnog je značaja za razvoj vašeg deteta. One su mu potrebne da bi osetilo sigurnost, ali i da bi naučilo da poštuje disciplinu u obdaništu i, kasnije, u školi. Trik je u tome da budete dosledni. Dakle, kada kažete „ne“, treba to i da mislite i da sprovedete u delo (da dete ne bi pomislilo da je reč o igri). Takođe, usaglasite stavove sa svojim suprugom jer će svako vaše mimoilaženje, ili potpuno suprotno ponašanje, zbuniti dete.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

Prethodna vest

Sledeća vest

još iz kategorije