07.12.2013 Moja Beba

Skrivene opasnosti za novorođenče u kući

Ne treba puno posla da bi novorođenče bilo sigurno. U ovoj dobi beba je premala da bi stvarala sama puno problema. Ona nije spremna da stavlja dugmad u usta ili da izlazi iz svog krevetića i proći će prilično meseci pre nego što počne da puzi prema stepenicama. Ipak, nije prerano da sigurnost postane prioritet. Čak i pre nego što beba stigne možete da naučite kako se nositi da skrivenim opasnostima za novorođenčad.

menjanje pelena

Sigurno spavanje

Kako biste smanjili rizik od sindroma iznenadne smrti novorođenčeta (SIDS), novorođenčad treba da spavaju na leđima na tvrdom dušeku. Ne dopustite da vaša beba spava na mekom predmetu poput jastuka, jorgana ili plišane igračke.

Toplo jednodelno odelo ili džak za spavanje je sigurniji izbor od ćebeta kojim bi mogla da pokrije glavu i ograniči mogućnost da diše. Korištenje ogradice za krevetac se ne odobrava iz istog razloga.

Dušek bi trebalo da stoji čvrsto, tako beba ne može da ostane zarobljena između njega i stranica krevetića. Proverite da krevetiću ne nedostaju ili ima slomljene delove ili praznine veće od širina flaše.

Sigurno menjanje pelena

Čak i najmanje bebe mogu da pronađu način da se skotrljaju sa pulta za presvlačenje ako se ostave bez nadzora. Kupite sto sa sigurnosnim pojasevima ili dodajte pojaseve na trenutni pult. Čak i ako je beba uvezana, nikada ne treba da je ostavljate samu. (Taj telefonski poziv može da čeka.) Možete izbeći rizik od pada u celosti prepovijajući svoju bebu na podu na nekom ćeberu ili platnenoj peleni kao podmetaču.

Sigurno kupanje

Bilo da perete svoje dete u dečijoj kadi, umivaoniku ili velikoj kadi, nikad ga ne ostavljajte bez nadzora ni sekund. Nakon što počne da sedi, sedalica za kupanje može da se čini kao zgodan sigurnosni uređaj, ali može da stvori lažni osećaj sigurnosti. Stotine dece su se utopili nakon prevrtanja ili iskližavanja iz svojih sedalica.

Evo dodatnih saveta kako da zaštitite svoje dete od drugih neočekivanih opasnosti:

• Držite teške ili lomljive predmete van dosega. Pomaknite predmete kao što su ramovi za slike i keramičke figurice od stola za prepovijanje i krevetića da vaše dete ne može da ih sruši.
• Smestite bebin nameštaj dalje od opasnosti. Držite krevetić i komodu za prepovijanje dalje od prozora, prozorskih zavesa i pokretnih vrata kako bi sprečili da se dete iz upetlja, uguši ili padne kroz prozor.
• Osigurajte nestabilan nameštaj. Proverite da je visoki ili nestabilan komad nameštaja sigurno prislonjen na zid, pogotovo ako živite u području skonom zemljotresima.
• Sprečite padove. Kada imate dete u rukama, jednostavno saplitanje ili pad može da bude pogubno. Da bi se sprečili padovi, koristite noćno osvetljenje, stavite podmetače protiv klizanja pod vaše tepihe, sklonite smeće sa poda i popravite ili namestite ogradu na stepenicama.

Izvor: Demetra.rs




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije