Popodnevno spavanje: Da li je detetu potreban dnevni odmor?
Neka deca jedva dočekaju svoje vreme za popodnevno spavanje, a neki odbijaju i pomisao na odmor. Da li je vašem detetu zaista potreban dnevni san?
pročitaj jošDete stvara navike veoma rano, još dok je beba. Ma koliko izgledali „neprimereni“, određeni oblici ponašanja koji se ponavljaju – samo su normalna faza detetovog razvoja.
RITMIČNI POKRETI GLAVOM
Otprilike oko šestog meseca života beba sve više počinje da se interesuje za svet oko sebe, a shodno tome, i da istražuje sopstvene mogućnosti. Dešava se da tom prilikom pravi čudne pokrete, da mlatara glavom, što je još gore, udara njome o zid ili pod a pritom – ciči od zadovoljstva!
Međutim, ovo su samo prolazne faze jer je dete otkrilo ritmične pokrete koji ga fasciniraju. To uglavnom traje nekoliko nedelja, ali nije redak slučaj da mališana „drži“ mesecima. Ako uživa u ovim aktivnostima i ne povređuje se, nema razloga za paniku. Međutim, ako on veći deo dana provodi izvodeći ovakve pokrete glavicom (što je izuzetno retko), trebalo bi da se posavetujete sa lekarom.
ŽMIRKANJE
Ako ste primetili da je dete počelo da žmirka, a inače nema problema sa vidom, budite strpljivi i sačekajte da mu to dosadi. Ova pojava rezultat je istraživačkog duha vašeg mališana koji je spoznao da predmeti oko njega izgledaju sasvim drugačije ukoliko ih gleda poluzatvorenih očiju. Zato, nemojte odmah da mislite da sa njim nešto nije u redu, pustite ga da uživa u novootkrivenoj aktivnosti.
ŠKRGUTANJE ZUBIMA
Deca obično škrguću zubićima dok spavaju. Ona se na taj način oslobađaju napetosti, ali to često može da bude i posledica nagomilane energije koja nije na vreme „ispražnjena“. Da biste smanjili intenzitet ove pojave, omogućite „pražnjenje“ kroz igre koje podstiču na povećanu fizičku aktivnost (idealna je lopta u kombinaciji sa trčanjem).
UVRTANJE KOSE
Uvrtanje pramenova kose, ili čak čupanje, česta je pojava kod male dece. Ova navika češće se zapaža kod devojčica, često je praćena sisanjem palca i najčešće se javlja pre odlaska u krevet. Može da nestane sama od sebe, ali i da se produži do adolescentskog perioda. Dešava se da uvrtanje i čupanje kose budu posledica besa, a tada je dete u stanju da istrgne i čitav pramen kose! Tada bi svakako trebalo reagovati.
GRICKANJE NOKTIJU
Ova ružna navika ne stvara se pre treće godine života, a skloni su joj podjednako i dečaci i devojčice. U kasnijim godinama, nokte češće grickaju deca muškog pola. Istraživanja su pokazala da ovu naviku u nekom periodu svog života ima gotovo pola čovečanstva. Ako ovakvo ponašanje vašeg deteta nije uzrokovano trenutnim oduševljenjem usled novog otkrića, razmislite o pravom uzroku: da li je samo napeto ili možda imitira vas (ako i vi činite isto)?
ČAČKANJE NOSA
Izgleda da je ovo najrasprostranjenija navika na planeti! Javlja se u ranom detinjstvu (kada jednogodišnjak otkrije da na licu ima i nekakvu izraslinu sa dve rupice u koju lako mogu da se uguraju prstići). Kod nekih ljudi ova navika ne prestaje čak ni u starosti: statistika kazuje da preko 90% odraslih osoba redovno čačka nos – i uživa u tome!
SISANJE PALCA
Neka deca, nakon odvikavanja od cucle, prelaze na sisanje palca, a neka to čine još od najranijih dana (čak je dokazano da mnoge bebe u majčinom stomaku sisaju prstić!). Zbog čega je palac najomiljeniji i najslađi, ne zna se tačno, ali se pretpostavlja da je presudan njegov anatomski oblik.
U svakom slučaju, sisanje palca najrasprostranjenija je od svih navika i sreće se kod svakog trećeg deteta, a povezuje se nagonom za sisanjem koji utiče na smirenost i staloženost deteta. Mališani obično sisaju palac kad su umorni, kada im se spava ili im je dosadno.
Autor: Life Content
Ukoliko vaše dete danima kašlje i iz pluća se čuje blago “škripanje”, napravite prirodni sirup koji je delotvoran kod suzbijanja kašlja, a pomaže i...
pročitaj jošDevetogodišnji mališan uspeo je munjevitom reakcijom da spasi svog jedanaestomesečnog brata od bolnog pada s komode za previjanje, a njegov junački...
pročitaj jošMožda roditeljima crtež njihovog deteta deluje smešno, ali njegov “čika Gliša” ima ozbiljno skriveno značenje, tvrde britanski istraživači. Uz p...
pročitaj još