Popodnevno spavanje: Da li je detetu potreban dnevni odmor?
Neka deca jedva dočekaju svoje vreme za popodnevno spavanje, a neki odbijaju i pomisao na odmor. Da li je vašem detetu zaista potreban dnevni san?
pročitaj jošPoznato je da su igračke osnovno sredstvo za igru mališana. Iako igračke nisu neophodne za dobru zabavu (igra plesa ili igra rečima), uvek su prisutne u dečijoj mašti i tako, ipak, postaju nužan pratilac igre.
Rukujući igračkama, deca stiču dragoceno iskustvo – dolaze u kontakt sa predmetima koji su im, inače, zabranjeni u svetu odraslih – to su plastični sudovi, autići, nameštaj i slični predmeti. Tako će „mala prodavačica“ kucati na „kasi“ u „samoposluzi“, dok će mali „doktor“ dati plastičnu „injekciju“ svima koji navrate u njegovu „ambulantu“.
Postoji mnogo različitih igračaka koje deca mogu da koriste. To ne moraju da budu igračke koje su kupuju u prodavnicama. Dete će svaki predmet koji mu padne pod ruku pretvoriti u igračku (plastičnu čašu od jogurta, kašičicu od sladoleda, različite vrste ambalaže…), a da bi njime počelo da se igra, dovoljno je samo da pusti mašti na volju ili da ga vi podstaknete na to.
Najbolje igračke su one koje podstiču maštu deteta i „teraju“ ga da bude kreativno i aktivno. Igračke koje „pište“, „ciče“ i služe „samo za gledanje“, stavljaju dete u pasivan položaj, u položaj posmatrača i „guše“ njegovo interesovanje za igru. Ako dvogodišnjem detetu, na primer, kupite električni voz koji ide ukrug, vi ga sklopite (jer dete tom zadatku nije doraslo) a zatim ga podstaknete da se „divi“ vozu i vašem umeću… Postavite sebi dva pitanja: „Da li ste igračku kupili sebi ili detetu?“ i „Zar zaista mislite da je detetu interesantno da gleda voz koji ide ukrug, a da ono uopšte ne učestvuje u igri?“
Igre prema uzrastu deteta
– Do godinu dana
Igra „skrivalice“ (mama se sakrije, pa se iznenada pojavi), igra „gde je beba?“ (mama stavi bebi peškirić na glavu, pa ga skine) i slično.
– Od 1 do 2 godine
Igra sa plastičnim sudovima različitog oblika (koji sud ide u koji); presipanje tečnosti iz jedne posude u drugu; razne igre uz muziku (mama igra, a dete je oponaša), igre loptom ili balonom (bacanje i dodavanje), igre plišanim igračkama (svaka igračka ima svoje ime i „druži“ se sa svojim plišanim drugarima), čitanje bajki…
– Od 2-3 godine
Slaganje kocaka; slaganje „garaže“ ili „kuće“ za lutke; igre slikovnicama (koja je ovo životinja i kako se ona oglašava); pravljenje figura i lutkica od plastelina ili gline; bojenje likova iz bojanki, čitanje bajki…
– Od 3-4 godine
Slaganje kocaka; igre loptom, vijačom ili hulahopom; jednostavne društvene igre kao što su „domine“ ili „igra pamćenja“; igre pogađanja; složenije igre loptom; upotreba različitih „alata“; crtanje, bojenje, prepoznavanje oblika i boja; igre uz muziku…
Autor: Life Content
Depresija nije bolest koja se javlja isključivo kod odraslih. Deca i tinejdžeri takođe mogu biti depresivni. Ukoliko primetite kod vašeg deteta nek...
pročitaj jošTreninzi za decu imaju višestruku ulogu. Osim što razvijaju dobru kondiciju i fizičku spremnost, deca uz pomoć sporta nauče da grade poverenje, da ...
pročitaj jošDeca obožavaju fizičku aktivnost i u taj svet ih treba uvoditi u najranijem detnjstvu, jer bavljenje sportom ne samo da pospešuje zdravlje već ih u...
pročitaj još