Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošIako proleće budi pozitivne emocije u svima nama, roditeljima zadaje mnogo muka jer se upravo tada njihovi bebironi najviše razboljevaju usled nejezde raznih virusa…
Mnogo je virusa koji „napadaju“ decu u najranijem uzrastu. Opisaćemo samo one zbog kojih se roditelji najčešće obraćaju pedijatru jer uzrokuju brojne infekcije pri prelasku sa zime na proleće.
1. Problemi sa nosićem i grlom
Brojni prolećni virusi „vole“ da se „usele“ u sluzokožu organa za disanje. Oni tamo prodiru u unutrašnjost finih ćelija sluznice i uništavaju ih, stvarajući, pritom, ogromne količine sekreta koji bebe teže izbacuju jer ne umeju da istresu nos, pa im se sekret sliva niz grlo izazivajući širenje infekcije.
Mada ovaj zdravstvani problem izgleda bezazleno, ne treba ga zanemariti. Nosić treba što češće čisititi (kod beba se to uspešno radi gumenom pumpicom), a poželjno je male bolesnike terati da unose što više tečnosti u organizam kako bi se grlo što pre „ispralo“ i virus „oterao“. Vitamin C svakako će vam pomoći u ovoj borbi.
2. Uporni kašalj
Virus, naravno, napada i grlo, koje tada otekne, što utiče na smanjenje bebinog apetita, a pomenuti sekret iz nosa, uz direktno oštećenje sluznice virusom, često prouzrokuje uporan i dosadan kašalj.
On često zbuni roditelje koji misle da dete „kašlje iz pluća“ i da se infekcija spustila na bronhije. Treba znati da se sekret NE SPUŠTA u pluća, jer na sluzokoži postoje ćelije koje imaju „dlačice“ koje „guraju“ sekret odozdo na gore. Tako se sadržaj iz bronhija vraća ka grlu i doprinosi da dete kašlje. Zbog toga se ovaj kašalj svrstava u nadražajni.
Naravno, virus (a ne sekret) može da se naseli i u sluzokožu bronhija pa da „napravi“ bronhitis ili, nažalost, zapaljenje pluća. Srećom, najveći broj ovakvih virusa najviše „voli“ gornje disajne puteve. Razni čajevi i biljni sirupi protiv kašlja pomoći će u „isterivanju“ sekreta iz grla.
3. Laringitis (upala glasnih žica)
Veliki broj prolećnih virusa napada grkljan, uključujući i glasne žice. Tada nastaje zapaljenje – laringitis, koji se manifestuje promuklim kašljem koji zvuči kao lavež. On se skoro uvek javlja bez povišene temperature, ali ako se ona i pojavi, nikad ne prelazi8 38,5 stepeni C.
Ukoliko dete ipak dobije visoku temperaturu, radi se o nekom drugom virusu. Tada je vaš mališan klonuo, nerado uzima hranu, temperatura se teško skida, brzo „skače“ i prvih dana nema kašlja, a nosić lagano curi. Na sreću, sve ovo ne traje duže od nedelju dana.
Međutim, dešava se da se situacija otme kontroli i da se bebino zdravstveno stanje iskomplikuje. Tada pedijatri najčešće imaju posla sa zapaljenjen srednjeg uva, a kod starije dece i sa upalom sinusa.
4. Zapaljenje srednjeg uha
Ovo oboljenje mora da dijagnostikuje lekar. Roditelji uglavnom registruju snažan bol, beba ručicom povlači uho, bolno i dugo plače, a neretko se dešava da iz obolelog uha curi žućkasta tečnost. Uz pravovremenu i redovnu antibiotsku terapiju, infekcija će brzo biti izlečena.
Važno je da se bebin nosić redovno čisti (ispiranjem fiziološkim rastvorom, uz odgovarajuće kapi za nos), jer se na taj način smanjuje verovatnoća nastanka nove upale srednjeg uha.
5. Stomačni virus
Ovu infekciju izaziva jedan uporni mikroorganizam koji se lako „useli“ u bebin stomačić. Njegovo prisustvo praćeno je povraćanjem, prolivom, često grčevima i povišenom temperaturom. Beba je neraspoložena, odbija hranu, a često i tečnost.
U ovakvim situacijama, koje ne traju duže od nekoliko dana, beba treba da bude na dijeti koja podrazumeva ishranu isključivo majčinim mlekom, barenim povrćem i žitaricama (krompir i pirinač). Obroci ne smeju da budu obilni, ali treba da su česti. Beba će u ovom periodu sigurno izgubiti na težini – to neka vas ne plaši – bebironi to brzo nadoknade.
Nemojte dozvoliti detetu da alavo unosi tečnost u organizam, pogotovo posle povraćanja, jer će to dodatno isprovocirati mali stomak. Treba piti gutljaj po gutljalj, uz obavezne pauze.
Autor: Life Content
Noćne more su živopisni i veoma strašni snovi. Kod dece se noćne more najčešće javljaju u ranim jutarnjim satima.
pročitaj jošOd pre nekoliko godina, svim bebama se na rođenju radi Gatrijev test da bi se utvrdilo postojanje ili nepostojanje fenilketonurije. Reč je o urođen...
pročitaj jošPostoji nekoliko oblika ekcema koji se, mada su međusobno slični, razlikuju po uzrocima nastanka i načinu lečenja. Zbog toga je pravilno postavljen...
pročitaj još