30 najsimpatičnijih izgovora zbog kojih mališani ne žele u krevet
Čestitamo na uspešno pređenom nivou "uspavljivanje bebe"! Međutim, sada ste pred pravim izazovom - naterati mališana da ode u krevet. To nije tako ...
pročitaj jošDečja hrana je preslana, utvrdili su britanski naučnici koji poručuju da deca unose previše soli, ponajviše u hlebu i drugim prerađenim žitaricama poput pahuljica.
Deca bi trebalo da unose manje od kafene kašičice soli dnevno, ali 70 odsto od 340 britanske dece obuhvaćene istraživanjem unosilo je više od toga.
Trećinu soli deca unose hlebom i pahuljicama, petinu mesom, a desetinu mlečnim proizvodima, preneo je Tanjug.
Istraživanje je pokazalo da uprkos naporima britanskih zdravstvenih vlasti da se smanji unos soli u hrani, preporučenu gornju granicu unosa soli najviše „probijaju” deca stara od pet ili šest godina (gornja granica je tri grama soli dnevno) i deca uzrasta od 13 do 17 godina (gornja granica je šest grama soli dnevno).
Jedino su deca stara osam ili devet godina unosila manje od najviše preručene količine soli za taj uzrast, koja iznosi pet grama dnevno.
Istraživanje je pokazalo i da dečaci unose više soli od devojčica.
Inače, so unesena hranom po pravilu nije rezultat soljenja za stolom nego fabrički soljenih prehrambenih proizvoda.
Vođa istraživanja Grejam Makgregor kaže da će roditelji teško da smanje unos soli kod dece ako ih i dalje hrane fabrički proizvedenom ili restoranskom hranom. On dodaje da proizvođači koji tvrde da smanjuju količinu soli u hrani, uključujući hleb, moraju više da deluju u tom pogledu, jer povećani unos soli rezultira povećanim rizikom za visok krvni pritisak od mladosti, koji može dovesti do bolesti srca i moždanog udara.
Britansko ministarstvo zdravlja upozorava da ljudi prosečno dnevno unose dva grama soli više od preporučenih maksimalnih šest grama dnevno.
Izvor: Tanjug
Stomačni grčevi su bolna pojava, kako za bebu tako i za roditelje. Iako se ne mogu u potpunosti eliminisati, postoje načini da ih ublažite... ...
pročitaj jošUkus mleka se menja zajedno s hranom koju majka dojilja pojede. No, bez brige, sve te ukuse je beba već probala tokom devet meseci trudnoće dok je ...
pročitaj jošOd petog ili šestog meseca, kada dete uz dojenje počinje da jede tvrdu hranu, voda se može dati na bočicu, kašičicu ili iz čaše da bi se smanjila ž...
pročitaj još