Trudnoća vantelesnom oplodnjom: Sve što treba da znate
S obzirom na jedinstvenu metodu začeća, mnogi se mogu zapitati šta podrazumeva trudnoća vantelesnom oplodnjom i koje su razlike u odnosu na trudnoću uobičajenim putem.
pročitaj jošNa internetskim stranicama časopisa Nature objavljeni su rezultati prema kojima je konačno pronađen dugo traženi protein plodnosti koji omogućuje spermiju da se usidri na površini jajašca kako bi ga oplodio. Otkriće je ujedno i važan korak u razumevanju procesa koji omogućuje začeće, a u doglednoj budućnosti trebalo bi omogućiti razvoj novih oblika kontracepcije i lečenja neplodnosti.
Koordinator istraživanja Gevin Rajt iz Wellcome Trust Sanger Instituta u Velikoj Britaniji i njegove kolege tragali su za partnerom proteina Izumo1 koji je otkriven 2005. godine na površini stanica spermija i koji se veže uz jajašce, ali nisu znali da se protein na jajnoj stanici vezuje za Izumo1.
Rajt funkcionisanje ove tehnike uspoređuje s trakama na čičak. ‘Svaka pojedina kukica slabo se povezuje, međutim kada ih ima celo mnoštvo, čak i najslabije interakcije postaju stabilne pa se mogu otkriti’, objasnio je.
Ovom metodom tim je otkrio receptor koji je nazvao Juno prema rimskoj boginji plodnosti, baš kao što je Izumo1 nazvan prema japanskom simbolu reprodukcije. Istraživanje je pokazalo da Juno postoji kod svih sisavaca, uključujući i ljude te da se bez njega jajne stanice i spermiji ne mogu povezati. Rezultati su otkrili da protein ima još jednu funkciju – da onemogući spajanje drugog spermija nakon što je stanica već oplođena.
Naime, Juno nestaje s površine jajašca u roku od 30 do 45 minuta nakon oplodnje. Rajt smatra da bi se ovo otkriće odmah moglo početi koristiti u lečenju neplodnosti.
Žene koje imaju problema s neplodnošću mogle bi testirati proteine na svojim jajnim stanicama. Ako se pokaže da im nedostaje protein Juno ili da on ima neki defekt, mogle bi isprobati tehniku intracitoplamičkog ubrizgavanja spermija u kojoj se jedan spermij ubacuje u jajnu stanicu.
Međutim, još uvek se ne zna broj žena na koje bi ovo istraživanje moglo pozitivno utjecati jer protein Juno još nije proučen u odnosu na plodnost.
Izvor: www.pitajmamu.hr
Za većinu mama trudnoća je najlepši period u životu, ali ne treba smetnuti s uma da je tih devet meseci veliki izazov za organizam. Zato, pre nego ...
pročitaj jošJeste li u drugom stanju iskusili nešto neuobičajeno, na šta se vaše prijateljice nisu žalile? Pogledajte koje, manje poznate, manifesacije trudnoć...
pročitaj jošKada bismo mogli da izaberemo trenutak za dolazak deteta na svet, sigurno bismo poželeli da baš sve u našem životu bude savršeno. Naravno, za većin...
pročitaj još