30 najsimpatičnijih izgovora zbog kojih mališani ne žele u krevet
Čestitamo na uspešno pređenom nivou "uspavljivanje bebe"! Međutim, sada ste pred pravim izazovom - naterati mališana da ode u krevet. To nije tako ...
pročitaj jošBebino zažareno lice i povišena temeperatura izazivaju najveći strah svih novopečenih majki. Da li je taj strah opravdan? Evo šta sve treba da znate o ovoj uznemiravajućoj pojavi…
Povišena temperatura (groznica) retko je kada opasna onoliko koliko se smatra, ali svakako treba da ustanovite šta je njen uzrok. Ako ju je prouzrokovala neka infekcija, onda je treba lečiti. Povišenu temperaturu treba pokušati sniziti, prvenstveno zbog poboljšanja opšteg stanja vašeg deteta, kao i zbog smanjivanja rizika od komplikacija.
KOLIKU TEMPERATURU SMATRAMO POVIŠENOM?
Normalna temperatura tela treba da iznosi od 36 do 37 stepeni. Ukoliko je ona 37,5 (ili više), smatra se povišenom.
Razumljivo, najpouzdaniji način provere telesne temperature jeste onaj pomoću toplomera. No, povišena temperatura se jasno manifestuje i bez merenja – po zažarenim obrazima i toplom, vlažnom vratu i grudima. Osim ovih znakova, dete će sigurno i plakati ili će biti letargično i odbijati hranu.
KADA SE ONA JAVLJA?
Termoregulacioni sistem beba još uvek nije potpuno razvijen, što znači da se one brže zagrevaju (i rashlađuju) od odraslih osoba. Osim toga, ni njihove znojne žlezde još uvek nisu formirane, pa im se telo brzo pregreva.
Tokom razvoja imunološkog sistema, bebe češće obolevaju od prehlada, bakterijskih i virusnih infekcija, pa se i temperatura češće javlja. Osim toga, povišena temperatura se kod određenog broja mališana javlja i nakon vakcinacije.
ZBOG ČEGA JE OPASNA PO BEBE?
Beba čija je telesna temperatura izrazito visoka, brzo će dehidrirati (naročito ako odbija da sisa). Takvo stanje je opasno i zahteva hitnu intervenciju. Izuzetno visoka temperatura takođe može da uzrokuje konvulzije i fras. Osim toga, brojne studije ukazale su na direktnu vezu između iznenadne smrti novorođenčadi i pregrejanosti organizma, usled infekcije ili pretopljavanja odećom i pokrivačima.
U retkim slučajevima, visoka temperatura je simptom ozbiljnih oboljenja, poput meningitisa ili encefalitisa (virusne upale mozga).
ŠTA MOŽETE UČINITI?
Autor: Life Content, M.K.
Ovog leta trudite se da mala mekana stopala vašeg deteta što češće budu bez cipelica, jer ćete tako podsticati njegov razvoj. Mališanima je ...
pročitaj jošAktuelno jesenje pitanje: odakle ovolike virusne infekcije? Veliki broj dece se muči sa jesenjim virusima – jedni kašlju nedeljama, drugi povraćaju...
pročitaj jošNe postoji roditelj koji nije zavrteo svoj dete oko sebe držeći ga za ruke na putu ka parku ili igralištu. Deci se to toliko dopada, da gotovo nema...
pročitaj još