Da li bebe pre rođenja mogu da zavole određene ukuse?
Sigurno postoji hrana koju ne možete ni da pomirišete, a kamoli okusite, a nauka je sada dala odgovor na pitanje da li smo odbojnost prema određeni...
pročitaj jošIshrana u periodu dojenja mora da se prilagodi postojećim energetskim rezervama i planu aktivnosti majke. Te potrebe se računaju u odnosu na količinu mleka koje se izlučuje u toku dana i prema sadržaju pojedinih hranljivih materija u mleku (belančevine, mineralne materije, vitamini).
Dojilje mogu, bez straha, da konzumiraju sve vrste hipoalergenskih namirnica. Ukoliko postoji porodična predispozicija za alergije, potrebno je da iz ishrane izbace sve namirnice za koje se zna da izazivaju alergiju (jagode, morski plodovi, čokolada, kikiriki, maline, soja…).
Vitaminski dodaci se mogu uzimati, ali isključivo po savetu lekara. Uzimanje gvožđa može da bude povezano sa pojavom grčeva kod bebe. Ishrana dojilja, odnosno dijeta za dojilje protiv grčeva, sprovodi se prva dva do tri meseca.
Šta dojilja ne sme da konzumira?
Takozvana „colic-free“ dijeta zasniva se na tezi da belančevine iz kravljeg mleka izazivaju grčeve kod beba, te se dojiljama zabranjuje da konzumiraju tu vrstu mleka i mlečnih proizvoda.
Adekvatan unos tečnosti (voda, blagi čajevi i prirodni voćni sokovi) veoma je bitan za uspostavljanje i održavanje laktacije. Majkama se savetuje da češće piju čajeve od kamilice, listova melise, koprive, anisa i komorača. Ova biljna kombinacija podstiče stvaranje mleka, ali je efikasna i kod ublažavanja grčeva, jer se izlučuje u majčino mleko. Dokazano je da pomaže i kod oslobađanja gasova iz debelog creva.
Međutim, povećanje ili smanjenje unosa vode ili tečnosti ne utiče na količinu proizvedenog mleka. U slučaju smanjenog unosa tečnosti, smanjuje se izlučivanje vode preko bubrega, ali ne i količina izlučenog mleka. Pojava tamne mokraće jakog mirisa ukazuje na nedovoljan unos tečnosti. Veće količine kafe, čaja i alkoholnih napitaka, strogo treba izbegavati.
Zabranjene namirnice:
– kravlje mleko i mlečni proizvodi
– suvo jezgrasto voće (orah, kikiriki, lešnik, badem, indijski orah, pistaći)
– pasulj i sočivo
– vruć hleb
– alkoholna i gazirana pića
– začinske biljke intenzivnog mirisa (beli i crni luk)
– povrće bogato celulozom (kelj, kupus)
Autor: Life Content, M.K.
Ah, ta mala bića o kojima toliko brinete, ali ne umeju da vam kažu da li to radite dobro. Ovo su znaci koji pokazuju da je vaše dete zadovoljna beba
pročitaj jošMališane sa vodom i plivanjem treba upoznavati čim počne samostalno da sedi (obično oko 6. meseca). Počnite sa kadicom ili malim dečjim bazenom i p...
pročitaj jošPogledajte presladak video koji prikazuje trudnoću gledanu očima nerođene bebice - kako raste ona, ali i njena ljubav prema mami! Gotovo sva...
pročitaj još