Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošPrvi mlečni zubići najčešće dolaze u paru – prvo donje, a potom gornje jedinice. Obično je to oko šestog meseca, no neki dobiju zubiće već s četiri meseca, dok drugi pak čekaju do prvog rođendana.
U trećoj godini očekuje se da dete ima svih 20 zubića. Iako je moguće da se roditelji iznenade belim tačkicama u detetovim ustima, uglavnom su tu glasne naznake da se nešto događa. Mnoga deca su tokom izbijanja zuba razdražljiva i čini se kao da počinje viroza.
Kako pomoći detetu:
Gelovi koji se mogu nabaviti u apotekama deluju kratkoročno. Reč je o lokalnim anesteticima koji deluju na površini sluznice tako da ne pomažu u fazi dok se ne vidi izbijanje zuba.
Rashlađena voćka ili keks može pomoći, a i bebi je zabavno. Budite uvek u blizini kako beba ne bi progutala veći komad. Naravno, savet se odnosi na starije bebe kojima ste već ovu hranu uveli u dohranu.
Masaža nožnih prstića može pomoći jer su tamo refleksne zone. Neki stavljaju bebama ogrlice od jantara, no nema dokaza da deluju. Jantar je antiseptik, ali u ovom slučaju nije u dodiru s ustima.
Masaža ubrzava proces – Dobro operite ruke i protrljajte detetu natečene desni. Masažom ćete pomoći bržem izlasku zubića, a beba će vam biti zahvalna. Ionako je bolje biti u blizini mame i tate nego sam žvakati plastičnu igračku.
Gumene igračke namijenjene masaži desni najbolji su izbor. Postoje i vrste napunjene tečnošću koje se drže u frižideru pa bebi istodobno i hlade i masiraju bolne desni. A i deca će se zabaviti, pa će manje držati ruke u ustima.
Iskustva drugih majki možete čuti ako se priključite Pampers roditeljskoj zajednici, gde i sami možete da podelite svoja iskustva o majčinstvu sa drugim roditeljima. Više o tome pogledajte OVDE.
Kokosovo ulje je potpuno pririrodno i kao takvo odlično sredstvo za negu trudnica i beba. Krema za bradavice Iritacije u predelu bradavica može...
pročitaj jošKoža novorođenčeta podložnija je negativnim uticajima veštačkih agenasa od kože odraslih. Stručnjaci upozoravaju da među faktore koji utiču na poja...
pročitaj jošVitamin D3, jedan od metabolički najvažnijih nutritijenata, ne nalazi se u dovoljnoj meri ni u jednoj vrsti hrane, pa ni u majčinom mleku, ni mlečnoj formuli.
pročitaj još