Kada govorimo o razumu i osećajnostu kao karakternim osobinama, važno je da roditelji uvažavaju sve osobine i sklonosti deteta, te da se tako prema njemu i ophode.
Racionalni tip deteta
Mali racionalisti su znatiželjna deca i čim zadovolje svoju znatiželju, brzo gube zanimanje za nju. Nemaju omiljenu plišanu igračku koju će vući za sobom, ali često znaju da uništavaju i rastavljaju igračke na sitne delove.
Njih je teško motivisati da se ponašaju aktivno. Jedan trik: stavite igračku daleko od deteta i pustite ga da dopuzi do nje. On će tada pre vući ćebence na kome se nalazi igračka i tako pokušati da je dohvati nego što će se potruditi da do nje dopuzi.
Kako se ponašati prema takvom detetu?
Dopustite mu da istražuje okolni svet na njemu pristupačan način i nemojte se vređati na njegovu emocionalnu hladnoću koja vas može ponekad rastužiti. Često će vas uveseljavati zanimljivim misaonim zaključcima, ali će se u ranom razvoju izražavati veoma „škrto“ iako je vidljivo da sve razume, samo mu nije do uzaludnih razgovora.
Mali romantičar
Ovakva deca imaju razvijeniju maštu i jače reaguju na vaše emocije, nego na vlastito rasuđivanje. Na primer, ako takvo dete padne, a vi ne paničite, verovatno je da ćete izbeći njegov plač, ali će ono sigurno zaplakati ako ugleda vaše tužno ili zabrinuto lice. Mali emotivci uživaju u igrama presvlačenja, maskiranja i pretvaranja u različite predmete.
Kako se ponašati prema takvom detetu?
Od malena mu treba čitati priče i buditi mu želju za kreativnošću. Radujte se njegovim glumačkim pokušajima i ne čudite se ako brzo nauči da glumi plač od kojeg će možda imati neke koristi.
Iako se uz žensku decu vezuje karkteristika emotivnosti, a uz mušku osobina racionalnosti, nemojte biti tužni i iznenađeni ako se situacija u vašem slučaju promeni.
Važno JE da naučite da kontrolišete svoj bes kako on ne bi negativno uticao na vaše dete. U nastavku vam otkrivamo nekoliko jednostavnih strategija na koje možete naučiti da kontrolišete bes.