23.02.2017 Dete pocetna

Ojed: prevencija i lečenje

Bez obzira koliko je intenzivna nega kože, može doći do pojave ojeda u predelu ispod pelena. Koža pelenske regije izložena je dejstvu mokraće i stolice, a nastanku ojeda doprinosi  stalno trenje kože ili nedovoljna nega. Na pojavu ojeda utiče i sastav mokraće i stolice; češće se javlja kod mokraćnih infekcija ili povećane kiselosti stolice, usled većeg unosa kisele hrane ili napitaka koje su konzumirale beba ili majka koja doji.

Pelene za jednokratnu upotrebu dobro upijaju tečnost i štite bebinu kožu od ojeda, pod uslovom da se redovno menjaju. Vlažne maramice često sadrže supstance koje iritiraju bebinu kožu, pa ih treba koristiti samo van kuće, u gostima, kod lekara i sl.

Ojed se manifestuje pojavom crvenila i svraba. Ojed, takođe, može da bude posledica bakterijske ili gljivične infkcije kože. Ako je bakterijski, naziva se impetigo, i javlja se u plikovima koji često pucaju, ostavljajući lezije kože. Infekciju kandidom karakterišu zone izrazitog crvenila, posebno u pregibima i analnoj regiji. Da bi se potvrdilo da li je ojed posledica infekcije, treba da se uzme bris promena na koži.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije