Razvoj bebinog mozga u drugoj godini
Prva godina života je godina u kojoj najviše naučimo. Do kraja prve godine života, u mozgu vaše bebe formirano je više od 1.000 triliona neuralnih ...
pročitaj jošZvanično, leto još nije stiglo, ali su nas visoke temperature naterale da napunimo bazene. Mojabeba.rs je osmislila čitav niz zabavnih igrara koje će vaš letnji dan pretvoriti u nezaboravan provod! I ne samo to: uz svaku od ovih igara vaše dete će ponešto naučiti. Otkrijte šta!
Da li pliva, ili tone?
Sakupite različite igračke i, dok stojite zajedno s mališanom pored napunjenog gumenog bazena, pitajte ga za svaku igračku da li će ona plutati u vodi, ili će potonuti. Potom neka mališan baca jednu po jednu igračku u bazen i samo se uveri. Igračke koje plutaju, neka odlaže na svoju gomilu, a one koje potonu na vašu. Na kraju ove igre, pobednik je onaj čija je gomila veća! Igrajte ovu igru iznova i iznova i uverićete se da dete sve više uživa u svakoj narednoj rundi. Takođe, ponavljanjem postupka, mališan će početi da pamti koja igračka tone u vodu, a koja pluta po površini.
Šta dete uči: Ovo je pravi čas iz fizike! Dete uči kako se ponašaju predmeti u vodi i savladava jednu važnu bezbednosnu lekciju: voda može da bude i opasna za čoveka. (Saznajte i: Pomozite detetu da upozna svet oko sebe)
Trčite do cilja
Napravite u bašti stazu s preprekama, koje vaš mališan treba da savlada do glavnog cilja. Na primer, neka se provlači/puzi ispod klupe, penje se i spušta sa prevrnutih saksija i sl. Glavni cilj neka bude bazenčić, u koji će utrčati kao znak završetka trke. Ako želite zahtevniji i izazovniji zadatak za njega, možete u bazen ubaciti i nekoliko manjih lopti, koje ne sme da dodirne dok se kreće kroz vodu.
Šta dete uči: Dete razvija spretnost i koordinaciju pokreta, veštinu orijentacije u prostoru, a uz to nesvesno uči i kako da rešava probleme.
Uhvatite nagradu u mrežu
Zamrznite nekoliko papirnih čaša s vodom preko noći, a potom ih ubacite u vodu bazena. Dajte mališanu mrežicu za hvatanje ribe i tražite od njega da uhvati ledene blokove. One koje uspe da ulovi, neka ubacuje u koficu sa vodom.
Šta dete uči: Sjajna igra za razvoj fine motorike. (Pročitajte i: Učenje kroz zabavu: Igre za razvoj fine motorike)
Bazen pun loptica
Neka mališan stane nekoliko metara od bazena, dajte mu koficu punu manjih loptica i recite mu da ih, jednu po jednu, ubacuje u vodu (za svako bacanje dobija poen). Uživanje će biti još veće ako mama sedne blizu bazena i „slučajno” bude poprskana vodom nakon ubacivanja loptice u bazen. Ako je u pitanju starije dete, igra može da bude zahtevnija – postavite hula-hop na površinu vode, a dete neka pokušava da ubaci lopticu u njega.
Šta dete uči: Ovo je sjajna vežba za koordinaciju pokreta i preciznost. Zahvaljujući tome što skuplja poene, dete uči brojeve i savladava matematičku lekciju zvanu „veći za jedan“.
Organizujte zabavu na bazenu
Pretvarajte se da je dečji bazen pravi bazen i predložite detetu da povede svoju lutku na kupanje. Recite takođe da treba da vodi računa o svojoj „bebi” i da joj pomogne da pliva. Pratite ponašanje deteta. Ono će možda staviti lutku na ivicu bazena i pretvaraće se da se ona plaši da uđe u vodu, ili će je potopiti u bazenu i pretvaraće se da lutka plače zbog toga. Na ovaj način možete da steknete uvid u to kako se vaše dete oseća kada su u pitanju pravi bazeni.
Šta dete uči: Izuzetno korisna igra uloga u kojoj možete dete da naučite bezbednosna pravila na kupalištu.
Mali arheolozi
Ako mu dosadi kupanjac, ova igra će zaokupirati pažnju vašeg mališana, a pošto je organizujte u dvorištu, nered neće biti problem. U staroj dubljoj kadici napravite dovoljnu količinu želea – prema instrukcijama, ali stavite malo više vode, da bi masa bila još mekša i „drhtavija“. Ova masa treba da stoji jedan sat, a onda u nju ubacite plastične životinjice – teže će potonuti na dno, a lakše će plutati u centru. Kad okončate postavku za ovu igru, pustite bebu da prstićima vadi igračke iz želea, dok starije dete za akciju „spasavanja“ može da koristi kašiku.
Šta dete uči: odlična vežba za spretnost. (Otkrijte i: Koordinacija pokreta i uspeh u školi: u kakvoj su vezi?)
Prva godina života je godina u kojoj najviše naučimo. Do kraja prve godine života, u mozgu vaše bebe formirano je više od 1.000 triliona neuralnih ...
pročitaj jošPročitajte koje su to pametne igračke za svaki uzrast koje će pomoći vašem detetu da usvaja nova znanja. Igračke su osnovni alat za učenje a pred vama je vodič za izbor pravih igračakka
pročitaj jošKako se razvija, san vašeg mališana može da se menja. Ako vaše dete neće da spava, verovatno se samo muči da se uspava ali možete mu pomoći. Usp...
pročitaj još