27.06.2014 Zdravlje deteta

Homeopatija: 5 akupresurnih tačaka kod beba

Beba kašlje? Nešto je boli? Otežano diše? Ne brinite, sve se može rešiti jednostavnim pritiskom na određeno mesto na telu…

akupresura

Kao što sigurno znate, akupresura je forma homeopatije koja se od drevnih vremena primenjuje u lečenju. Osnovni princip ove metode jeste vršenje pritiska na određene tačke na telu radi ublažavanja bola i drugih tegoba, s tim što se kod odraslih primenjuje snažan, a kod male dece i beba slab, kratkotrajniji pritisak.

Kada su u pitanju bebe mlađe od tri meseca, koristi se veoma slab, izuzetno nežan pritisak u ukupnom trajanju od 10 do 20 minuta dnevno. Dovoljno je samo nekoliko sekundi pritiska na svaku akuresurnu tačku, svakih nekoliko sati. Ovde navodimo pet osnovnih akupresurnih tačaka. Inače, važno je napomenuti da se ova tehnika sme primenjivati samo uz terapiju koju je lekar odredio, nikako kao zamena za nju.

1. Tačke za ”otpušavanje” nosića

Gledati bebu kako otežano diše zbog zapušenog nosića ili upaljenih bronhija najtužniji je i najdramatičniji prizor: ne može da sisa, da spava niti da drži cuclu u ustima. Iako se inhaliranjem pomoću fiziološkog rastvora i pumpice lako uklanja sekret iz nosa, ovom metodom ne rešava se uzrok pošto je osnovni problem u otečenoj sluzokoži nosića.

U neposrednoj blizini najšireg dela obe nozdrve nalaze se akupresurne tačke, a pritiskom na njih smanjuje se upala nosnih kanala. Jednostavno, postavite prst pored nozdrve, u njenom najširem delu, i nežno masirajte ovaj deo kružnim pokretima dok ne izbrojite do 10. Masaža obično donosi trenutno olakšanje i omogućava brže eliminisanje uzroka upale. Ovu akupresurnu masažu možete ponoviti do šest puta u istom danu, ali sa razmacima od dva do tri sata.

2. Tačke za prestanak kašlja

Dešava se da dete nastavi da kašlje čak i posle nestanka svih simptoma prehlade. Iako ovaj tip kašlja obično spada u grupu neproduktivnih (suv kašalj), primena akupresure na određenim tačkama – gornji deo kažiprsta, tik iznad zgloba – može ublažiti problem. Nemojte hvatati kožu već samo držite svoje prste na tim mestima oko pet sekundi (obe tačke istovremeno). Kašalj će znatno oslabiti dok budete držali bebine prstiće a napadi kašlja mnogo će kraće trajati.

3. Tačke za ublažavanje bola zbog izbijanja zubića

Ove tačke se, zapravo, koriste za ublažavanje svih vrsta bolova u predelu glave, ali su najdelotvornije kada je u pitanju problem sa izbijanjem zubića. One se nalaze u najširem delu bebinog dlana, u korenu palčeva. Istovremeno pristisnite tačke na oba dlana i nežno masirajte 10 sekundi. Ponavljajte postupak svaka dva sata. Ovim nećete samo ublažiti bol u desnima, već ćete smanjiti lučenje pljuvačke i balenje. Budući da je naglašeno stvaranje pljuvačke često uzrok proliva, osipa na licu i onog pelenskog, jednim udarcem rešavate više problema.

4. Tačke za lakši san

Ovo će se sigurno dopasti većini roditelja! Istovremeno, ovo je jedna od najefikasnijih akupresurnih tačaka kod male dece. Dakle, ako ste eliminisali uzroke nespavanja kao što su glad, zaprljane pelene, grčevi, vrućina, hladnoća ili pak potreba za podrigivanjem, obavezno isprobajte ovu akupresurnu masažu! Prava tačka, koju slobodno možemo nazvati ”dugme za san”, nalazi se malo iznad dela između obrva. Dovoljno je blago trljanje od 10 do 20 sekundi da se beba opusti i zatvori oči. Čak iako se žestoko opire da zaspi, nekoliko minuta nakon što prestanete da pritiskate ovu tačku, utonuće u san.

5. Tačka za obaranje povišene temperature

Za spuštanje visoke telesne temperature nežno pritiskajte tačke koje se nalaze u bazi nokta na palčevima. Nežno stiskanje palčeva u trajanju od oko 20 sekundi, na svaka dva do tri sata tokom celog dana, trebalo bi da obori povišenu temperaturu brže nego da bebu trljate alkoholom ili tuširate mlakom vodom. Razumljivo, akupresuru u ovom slučaju treba primenjivati uz konvencionalno lečenje koje je odredio pedijatar.

Važna napomena

Iako akupresura za bebe još uvek nije naširoko poznata grana alternativne medicine, apsolutno je bezbedna i, što je još važnije – efikasna! Sjajna stvar je to što ove tačke ”rastu” s vašim detetom (u prevodu, ne menjaju mesto), tako da ih možete koristiti i kad dete poraste. A budući da se ujedno radi i o obliku maženja, malo je dece koja to neće dozvoliti!

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije