
Dečija komunikacija: Kako pomoći detetu da nauči da kaže šta želi
Da bi dečija komunikacija bila razvijena i da biste u svakom trenutku znali šta vaše dete misli ili želi, bitno je da postoji razumevanje sa vaše strane.
pročitaj jošDeca uče jezik na različite načine, ali većina ipak prati generalne faze razvoja govora. Ako vaše dete nije dostiglo veštinu komunikacije određenog razdoblja i uzrasta, čak i posle nekoliko nedelja, posetite pedijatra.
Možda nemate razloga za brigu, ali ako vaše dete u razvoju govora kasni na neki način, prepoznavanje i tretiranje problema u najranijem uzrastu je ključno za razvoj govora i drugih kognitivnih (spoznajnih) veština.
Imajte u vidu da je razvoj govora veoma šarolik i za svako dete poseban. Vaše dete će možda u nekom uzrastu stati sa razvojem govora, a napredovati u društveno-socijalnom razvoju, ili će se brže razvijati motorika, a razvoj govora doći malo kasnije.
Takođe, prevremeno rođena deca “kasne” u razvoju za decom rođenom u terminu, za ono vreme koje su se ranije rodila.
Kada zatražiti pomoć?
Opšte pravilo je da pratite svoj instinkt. Ako mislite ili vam se čini da nešto nije uredu, porazgovarajte se sa pedijatrom. Na kraju vi znate vaše dete najbolje. Odvedite bebu kod pedijatra ako primetite sledeće znake:
Sa 4 meseca:
Sa 6 meseci:
Sa 7 meseci:
Sa 8 meseci:
Sa 9 meseci:
Sa 12 meseci:
Sa 15 meseci:
Izvor: www.klinikaperinatal.com
Mali kućni bazeni mogu biti leglo mikroorganizama koji mogu da izazovu razne infekcije kod dece. Pročitajte savete epidemiologa kako da bazen bude ...
pročitaj jošIz nedelje u nedelju, primetićete da se motorika bebe razvija i postaje sve bolja. Konstantno će učiti neke nove stvari. U nastavku pogledajte šta ...
pročitaj jošU svetu se, svake godine, pre vremena rodi 15 miliona beba. U Srbiji, više od 4.000, ili 11 beba svakoga dana. [caption id="attachment_109625" a...
pročitaj još