
Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošPravilna i raznovrsna ishrana beba i te kako ima uticaja na kvalitet i strukturu zuba. Nedovoljna i neadekvatna ishrana mogu dovesti do oštećenja strukture zuba, tj. do pojave karijesa, zakasnelog i nepravilnog nicanja.
Deficit pojedinih vitamina u ishrani može da ostavi trajne polsedice na zubima i vilici, a to se naročito odnosi na nedostatak vitamina D.
Genetske predispozicije imaju veliki značaj kada je u pitanju podložnost na karijes, kao i na oblik i položaj zuba. Ukoliko postoji genetska predisponiranost za nepravilnosti u razvoju gornje i donje vilice i položaju zuba, ne brinite, mogu se popraviti, ali u kasnijem uzrastu tj. najranije kada niknu stalni gornji i donji sekutići i šestice.
Sklonost ka karijesu
Važno je znati da se već na mlečnim zubima može naslutiti da li će ovakvi zahvati biti potrebni. Ukoliko postoje geneteske predispozicije za karijes, a uz to se ne vodi računa o ishrani i higijeni zuba, šanse da oni ostanu zdravi gotovo su nikakve.
Uprkos upozorenjima stomatologa, danas, nažalost, nije retkost da se mlečnim zubićima ne posvećuje adekvatna pažnja. Roditelji često misle da će mlečne zube uskoro zameniti stalni i da su stoga oni nebitni.
Mlečni zubi su, međutim, i te kako važni. Oni su važni ne samo zbog pravilnog žvakanja hrane, već i zbog pravilnog izgovora pojedinih glasova, dakle pravilnog govora. Na kraju, oni su i čuvari prostora za svoje naslednike, tj. stalne zube. Stoga je rano otkrivanje i zbrinjavanje karijesa veoma važno.
Međutim, karijes nije jedini neprijatelj mlečnih zubića. Usled padova i drugih uobičajenih nezgoda u ranom detinjstvu prednji mlečni zubi često su izloženi traumama i prelomima. Udar u gornje mlečne sekutiće može povrediti i začetke stalnih sekutića i dovesti do deformacije njihovog oblika i položaja. Svaka povreda zuba iziskuje neodložan odlazak kod stomotaloga koji će na osnovu pregleda videti o kakvoj je povredi reč i, ukoliko je potrebno, preduzeti odgovarajuće lečenje.
Autor: Life Content
1. Često pojenje Dajte detetu često da pije vodu i to najmanje šest čaša dnevno. Time se organizam "čisti" što pozitivno utiče na imunitet. ...
pročitaj jošTokom jeseni i zime većina mališana mlađih od tri godine oboli i do četiri puta od infekcija disajnih organa, upale srednjeg uha ili gripa. Zašto j...
pročitaj jošUpala krajnika ne znači nužno i njihovo vađenje. To zavisi od uzroka upale.
pročitaj još