Karavan „Na putu kroz roditeljstvo“ dolazi u Jagodinu
Projekat „Na putu kroz roditeljstvo“ zamišljen je kao „putujući edukativni karavan“ koji za cilj ima da osnaži roditelje i pomogne im da reše određ...
pročitaj jošDa li vam je poznat omiljeni savet baka: „dajte bebi koricu hleba, pa da se nauči da žvaće, i to što pre to bolje. Čim počne da “balavi” zubi će da krenu pa neka glođe koricu hleba.“?
U nastavku saznajte zašto je ovaj običaj opasan po vaše mališane…
Odakle taj običaj?
Verovatno potiče iz starih vremena kada je jedino korica hleba bila na raspolaganju za “oštrenje” zuba kod beba. Naši preci sigurno nisu žurili sa davanjem hleba bebama, ali su i mame tada stalno bile uz decu, pa su mogle da paze da se nešto loše ne desi.
Šta može bebi da se desi kad prerano dobije koricu hleba?
Najopasnija je aspiracija – “usisavanje” parčenceta korice (ili hleba) u disajne puteve bebe. Ovo izaziva gušenje – može doći do potpunog zastoja disanja. Užasna situacija, a ako se ne odreaguje munjevito i dete ne stigne do lekara komplikacije mogu biti fatalne.
Neko će reći pa ovo se retko dešava – tačno, ali kome se desi mnogo je teško i nije retko.
Kad je vreme za “krupniju” hranu?
Kad se usta napune zubićima, a to se retko dešava pre nego beba duboko ne zagazi u drugu godinu, vreme je za “krupniju” hranu. Do tada hrana se prvo blendira (bar do kraja prve godine), a onda pasira (izgnječi).
Pa kad može korica u ručicu?
Pa tad – kad ima dovoljno zubića da može da se žvaće, a to je retko pre druge polovine druge godine.
Ni jedan sekund ne sme da se ostavi bez nadzora, a ako se desi da se beba zagrcne treba uraditi sledeće:
– Odmah uzmite koricu hleba iz ruke deteta i uzmite bebu u naručje
– Okrenite bebu tako da gleda na dole i nagnite je unapred
– “Tupnite” bebu nekoliko puta da izbaci “zaglavljeno” parče iz grla
– Držite je tako nekoliko minuta jer može i da povrati – pa ako se to desi neka sve ode napolje, a ne u disajne puteve
– Ne treba hraniti bebu bar 45 minuta
– Nemojte uspavljivati bebu posle ovog događaja najmanje 30 minuta i pratite kako se dete ponaša.
Kada se mora odmah kod lekara:
Ukoliko beba otežano diše, poplavi ili stalno balavi i kašlje – ŠTO PRE u najbližu zdravstvenu ustanovu. Ako i posle izbacivanja komadića beba stalno kašlje, uznemirena je i odbija da jede i pije.
Naravno, podrazumeva se sklanjanje svih igračaka i predmeta koje dete može da proguta ili “usisa” (aspirira) u disajne puteve – to je veoma važna prevencija ovih veoma opasnih događaja.
Više saveta potražite u magazinu Mama&beba!
Pratite nas i na Fejsbuku: https://www.facebook.com/mamaibebacom/
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net
Skoro da nema roditelja koji se bar jednom nije našao u situaciji da mu se dete iznenada razboli, te da mora sam da ga leči. Međutim, u tim slučaje...
pročitaj jošRano otkrivanje simptoma ušne infekcije kod mališana izuzetno je važno. Što pre otpočne terapija, time su tegobe blaže, a izlečenje brže Infekci...
pročitaj jošAko ste se do sada “stresirali” svaki put kada vaš bebac uradi nešto neuobičajeno, nakon čitanja ovog teksta, svakako ćete mirnije spavati... ...
pročitaj još