21.10.2016 Ishrana

Hrana koju treba izbegavati u prvim mesecima bebinog života

Prema procenama stručnjaka, od pet do osam odsto dece razviće alergiju na hranu, a 10-12% mališana ispoljiće netoleranciju određenih vrsta namirnica tokom prvih godinu dana života.

ishrana

Eksperti tvrde da je previše komforan način života delimično zaslužan za pojavu alergija na hranu. Zagrejani domovi idealno su okruženje za razvoj kućnih grinja koje narušavaju imunitet dece.

Zato su svakodnevno usisavanje, nedeljno pranje pamučne posteljine (na 60 stepeni Celzijusa) i često provetravanje prostorija jedini način da kontrolišete broj štetnih mikroorganizama u domu.

Situaciju pogoršava i to što se primenom jakih sanitarnih sredstava i kućne hemije ubijaju korisne bakterije, a poznato je da bebe moraju da budu izložene dejstvu bakterija koje su prirodno prisutne u okruženju, jer to pomaže jačanje imuniteta. Zato, nemojte preterivati sa čišćenjem i upotrebom dezinfekcionih sredstava.

Na početku prevođenja bebe na čvrstu hranu budite oprezni i dajte joj samo pasirano voće i povrće – jabuke, kruške, šargarepu, krompir.

Kada se navikne na ove namirnice i bude starija od šest meseci, možete da počnete da je hranite mesom, hlebom i testeninom (sadrže gluten) i punomasnim mlečnim proizvodima, za početak – jogurtom.

Uvodite namirnice jednu po jednu, najbolje za ručak, i dajte bebi kašice napravljene od iste vrste namirnice tri dana zaredom.  Tako ćete moći da proverite kako beba reaguje na određenu vrstu hrane.

Najčešći i najjači alergeni

Kravlje mleko

Oko 6% beba alergično je na ovu namirnicu i to zbog toga što njihov probavni sistem ne može da svari mlečne proteine (laktoglobuline) i šećere. Alergijska reakcija javlja se kao posledica nedostatka laktaze, enzima koji razgrađuje mleko.

Jaja

Alergija na ovu namirnicu obično nastaje zbog nepodnošenja proteina iz belanceta, pa ga zbog toga ne treba davati bebama mlađim od godinu dana. Međutim, tvrdo kuvano žumance sme da se dodaje u kašice počevši od sedmog meseca bebinog života.

Pšenica i druge žitarice

Ova grupa namirnica poznati je nositelj alergenih materija, a pšenica je najpoznatija među njima. Pojedine bebe ne podnose protein gluten iz pšenice. Inače, ova osetljivost posledica je genetskih promena uslovljenih evolucijom, tako da organizam nekih ljudi ne prepoznaje peptide glutena.

Kikiriki

Svako trideseto dete mlađe od dve godine alergično je na kikiriki. Ukoliko postoje slučajevi astme, ekcema ili bilo koje druge vrste alergije u vašoj, ili porodici vašeg supruga, nemojte da dajete mališanu kikiriki niti proizvode od njega (puter i grickalice) sve do navršene četiri godine. Inače, kikiriki je najčešći uzročnik alergijskog šoka.

Foto: Guliver/Thinkstock




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije