Kako da se hranite dok dojite svog mališana… Da li treba da se jede više nego obično?
Foto: Guliver/Thinkstock
Nema potrebe da jedete za dvoje, kao ni tokom trudnoće. Najvažnije je da konzumirate raznovrsnu hranu, bogatu proteinima, puno voća i povrća, a da izbegavate hranu koja goji, a nema nutritivnu vrednost. Zabluda je da treba jesti mnogo i da postoje namirnice koje povećavaju količnu mleka (pivo, kiselo testo…).
Kakvu hranu treba da unosim tokom dojenja?
U ishrani treba da budu zastupljene sve vrste namirnica, s dovoljnim količinama hrane bogate belančevinama, voće i povrće. Pokušajte da jedete zdravo: beli hleb zamenite crnim, grickalice zamenite voćem, masnu i tešku hranu smanjite na minimum ili je izbacite, ali zato unosite što više povrća i hrane vlaknaste strukture. Umesto gaziranih, vestačkih pića tipa kole, pijte vodu, limunadu zaslađenu medom i prirodne, ceđene sokove.
Izbacite hranu koja nadima (grašak, pasulj, kupus) smanjite unos kafe, čokolade, bibera, ljute paprike, čilija i drugih jakih začina – beba može da ima grčeve zbog ovih namirnica.
Da li treba da konzumiram vitaminske dodatke?
Pre svega je potrebno da se adekvatno hranite – kvalitetno i dovoljno. Ako unosite dovoljno voća i povrća, nije potrebno uzimati i dodatne vitaminske preparate. Ipak, vitaminske dopune vam neće škoditi, posebno ako ste bili anemični tokom trudnoće. Želite li da pijete vitaminske preparate, nastavite sa onima koje ste koristili tokom trudnoće, oni imaju dobro izbalansiran sastav i za period dojenja.
Treba li da dajem bebi D vitamin?
Da, preporuka lekara je da se bebi daje D vitamin, posebno zimi. Sa ovim vitaminom treba početi kad beba napuni 15 dana. Sa dečjim lekarom, koji prati razvoj vaše bebe, razgovarajte o tome kada i kako da uvodite D vitamin i koji preparat da dajete.