23.06.2011 Moja Beba

9 NAJBOLJIH NAČINA DA UMIRITE UPLAKANU BEBU

Beba plače i plače, a vama dođe da i sami zaplačete iz sveg glasa… Ako ste iscrpeli sve metode, isprobajte neke od novih tehnika ućutkivanja malog „drekavca“.

Preduzeli ste sve moguće mere da biste umirili uplakanu bebu: nahranili ste je, prepovili je, ljuljuškali do besvesti, otpevali joj omiljenu uspavanku, gurali je u kolicima, nosili je u nosiljci… U potpunom očajanju čak ste odsekli i etiketu sa benkice, pomislivši da joj iritira kožu. Ništa nije pomoglo i sada vam preostaje samo da se i sami rasplačete!
Sigurni smo da vam sve ovo izgleda poznato – kako bebin neutešni plač, tako i osećanja koja on kod vas izaziva. Međutim, bez obzira na to koliko bebin plač deluje uznemirujuće i koliko vas frustrira, radi se o potpuno normalnoj pojavi. Na kraju krajeva, to je njen jedini način komunikacije. Ona mora da bude sigurna da će privući vašu pažnju bilo da je reč o ukakanoj peleni ili potrebi za nežnošću i zato to čini na jedini njoj poznati način – plačem!
Sve bebe plaču na sebi svojstven način, ali majka će među sto drugih prepoznati svoje čedo. Nauka tvrdi da su one biološki „programirane“ da reaguju na plač svoje bebe – svaki put kada zaplače, u organizmu se oslobode velike količine hormona stresa kortizola. Osim toga, povećava se dotok krvi u grudi, što aktivira instinktivnu potrebu da doje bebu.
Sva novorođenčad, čak i najmirnija, plaču otprilike dva sata dnevno. U periodu od rođenja do šeste nedelje života epizode plača mogu da traju do tri sata dnevno, nakon čega se, kada beba nauči efikasnije da ispoljava svoje potrebe, skraćuju na jedan sat. Pa ipak, kako da izađete na kraj sa bebinim suzama dok traje plačljiva faza?

1. KLJUČ JE U DODIRU
Nežni dodiri smiriće većinu beba, jer izazivaju priliv hormona dobrog raspoloženja (endorfina) u njihovom telu, što im pomaže da se opuste. Takođe, određeni pokreti blage masaže stomačića mogu da ublaže tegobe uzrokovane kolikama, opstipacijom i gasovima. Kružnim pokretima, u smeru kazaljke na satu, nežno masirajte bebin stomačić.

2. DEBELA KNJIGA ISPOD UZGLAVLJA KREVETIĆA
Ako sumnjate da su uzrok bebinog plača gasovi, pokušajte nešto sasvim jednostavno – postavite telefonski imenik (ili neku deblju knjigu) ispod dela madraca na kojem je bebina glava. Na taj način glavica će biti u višem položaju nego stomačić, a vazduh koji se zadržao u želucu moći će slobodno da izađe i tako ublaži nadutost i bolove.

3. TOPLA KUPKA
Kupanje u toploj vodi dokazano deluje smirujuće, jer su to retki trenuci u kojima beba, nesputana odećom, može da se opusti i slobodno pokreće. Takođe, topla voda opušta, a ako se kupate zajedno sa bebom, ona će uživati u dodiru sa vašim telom.

4. DELUJE ŠŠŠŠAŠAVO, ALI POMAŽE!
Verovali ili ne, ovaj trik pali! Umesto da bebi pevate tihim glasom, glasno ispustite zvuk: „Šššš!“. Bićete iznenađeni pozitivnim efektom ovog trika, mada eksperti kažu da je objašnjenje krajnje jednostavno: zvuk koji proizvedete izgovarajući dugo „ššššš!“ sličan je šumovima koje je beba slušala dok je boravila u vašem stomaku, a to na nju deluje smirujuće.

5. TERAPIJSKA MASAŽA
Da li ste ikada čuli za kraniosakralnu terapiju? Ovaj oblik blage masaže, zapravo dodirivanja, zasniva se na teoriji da bebine kosti nakon rođenja treba da se adaptiraju na uslove života u spoljašnjoj sredini. Čak i ako je vaginalni porođaj protekao bez komplikacija i fizičkih trauma za bebu, meke kosti glave bile su izložene velikom pritisku. Neke bebe se lako adaptiraju, dok kod drugih period prilagođavanja i pravilnog formiraja skeleta uzrokuje nelagode, pa zbog toga i plač. Kraniosakralna terapija predstavlja vid veoma nežne masaže koja ne podrazumeva grube manipulacije bebinim telom. Putem nežnih dodira terapeut „osluškuje“ koštani ritam i podstiče njegov prirodni mehanizam adaptacije.

6. UMOTAVANJE U MEKI FLANEL
Topla kupka može da deluje veoma smirujuće, ali bebi koja nije oduševljena kupanjem više će prijati da joj stomačić umotate u mek flanelski čaršav. To će je smiriti, pa će se osećati ušuškano kao da je u maminom stomaku.

7. MOŽDA JOJ JE PRETOPLO?
Većina beba će zaplakati jer im je previše toplo ili hladno. To možete proveriti tako što ćete im položiti ruku na stomačić. Ako je topao, beba je OK, čak iako su joj ručice i nožice hladne. Međutim, vlažna koža stomaka ukazuje na pregrevanje tela koje može da bude opasno po zdravlje (bebe ne mogu da se znoje i tako rashlade, jer njihov termoregulacioni sistem nije razvijen). Većina roditelja sklona je preteranom utopljavanju beba, a jedan od najčešćih razloga zbog kojih se starije bebe noću bude u suzama jeste to što im je pretoplo. Kada beba bude spremna za prvi izlazak napolje, obucite je baš kao što biste se i vi obukli, plus jedan sloj lagane odeće.

8. ISPROBAJTE SMIRUJUĆI POLOŽAJ
Ovaj položaj idealan je u situacijama kada su sve metode smirivanja propale. Položite bebu na unutrašnji deo nadlaktice, tako da joj je glava okrenuta prema laktu, a da se stomačić nalazi na vašem dlanu. Spuštanjem ruke obezbedićete da stomačić bude postavljen niže u odnosu na glavu, pa tako i da se oslobodi vazduh (gasovi) iz bebinog želuca. Uprkos tome što ovaj položaj većini deluje prilično nesiguran za bebu, nije tako jer možete potpuno da kontrolišete pokrete.

9. SKINITE JOJ PELENE
Mnoge majke tvrde da ništa ne može da umiri njihovu bebu kao oslobađanje od pelena. Položite bebu na prostirku za prepovijanje, skinite joj pelene, obrišite guzu i pustite je da slobodno mlatara nožicama. Osim što joj je omogućena sloboda pokreta (u kojoj uživaju sve bebe), protok vazduha pozitivno će delovati na sušenje kože, naročito ako se beba osula.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije