23.04.2018 Moja Beba

Lista stvarčica neophodnih bebi

Da biste izbegli kupovinu nepotrebnih stvari, sastavili smo spisak potrepština koji će vam sigurno biti od velike pomoći.

Thinkstock

Kako se termin porođaja približava, sve češće vas muči pitanje jeste li nabavili sve što je potrebno za bebu. Na sve vas strane bombarduju predugačkim listama obaveznih stvarčica čije stavke, da imate još devet meseci, sigurno ne biste sve štiklirali. To je uglavnom zato što se na njima neretko nađu i neke apsolutno nepotrebne stvari, kao i one koje će bebi biti potrebne možda jedanput. Da ne biste uzalud bacali novac, sastavili smo za vas listu najneophodnijih stvari za dolazak bebe u vaš dom.
Krenimo redom…‚

Spavajmo, sanjajmo
Kada je reč o krevetiću, on jeste jedna od najvažnijih stavki, ali to ne znači da mora biti i nov. Pre nego pojurite u kupovinu, razmislite da li imate rođake, prijatelje ili komšije kojima krevetić više nije potreban, a možda se i neki stari krije zaboravljen na vašem tavanu. Neka vam njegovo sređivanje bude izazov – ukoliko je stariji, vratite mu sjaj, išmirglajte ga, prefarbajte, oslikajte po svojoj želji (samo vodite računa o tome da se na vreme osuši).

Budite sigurni da beba neće imati ništa protiv! Što se tiče punjenih ogradica za krevetac, one u prvo vreme više služe za dekor, pa ne morate trošiti novac dok vam ne budu neophodne. Isto važi i za ukrasne jastučiće, muzičke vrteške i baldahine. Ako ovo sklonimo s liste, za miran san vaše bebice biće vam potrebno:

Dušek. Bilo bi dobro da kupite nov, zbog neophodne čvrstine. Ako pak niste u prilici, a imate od koga da ga pozajmite, pre upotrebe dobro ga operite i izluftirajte.
Dva pamučna čaršava s gumom, radi lakšeg prianjanja uz dušek, i nepromočiva podloga (mušema).
Za pokrivanje bebice dovoljan je deblji peškir ili pamučno ćebence. Ako beba stiže na zimu, od pomoći može biti i vreća za spavanje.

Kupanje, prepovijanje, mackanje
Ovde baš i nema mnogo stavki koje možete da izbegnete ili pozajmite. Za kupanje bebice biće vam potrebni: plastična kadica, bokal za polivanje, rukavica za kupanje, termometar za vodu, dva peškira s kapuljačom. Ukoliko ste nesigurni u sebe, u prodavnicama možete pronaći plastičnu podlogu koja će pridržavati bebu.

Nega novorođenčeta je veoma važna, posebno dok pupčić ne otpadne, ali to ne znači da treba da kupujete setove kozmetike koji u sebi sadrže šampone, losione, ulja, pudere i mackate bebicu do besvesti. Pedijatri se slažu s tim da je u prvim mesecima sasvim dovoljan blag neutralan sapun (neki čak savetuju samo nekoliko kapi bademovog ili maslinovog ulja koje ćete dodati u kadicu s vodom), i to ne za svako kupanje. Ukoliko beba ima suvu kožu, vaš pedijatar će vam preporučiti čime da je negujete.

Ono što zaista morate imati za negu bebe jesu: sterilne komprese za pupak 5×5 (desetak komada), bočica povidon joda, papirni flasteri za previjanje pupka, fiziološki rastvor (za čišćenje nosića i očiju), mast za negu guze, vlažne maramice, pamučne blaznice za brisanje guze, štapići za uši (za čišćenje nosića i eventualno predela oko pupka), toplomer za bebe, četka i češalj, makazice s tupim vrhom, AD kapi.

Prva garderobica
Roditelji su bolećivi prema svojoj deci i to je prirodno, ali zaista nema potrebe da unapred kupujete hrpu stvari, a posebno ne onih koje bebi u prvih mesec dana neće uopšte trebati. Veličinu birajte u zavisnosti od bebine dužine na porođaju, a budući da većina bebica bude dugačka oko 50 cm, odaberite veličinu 56 i ponešto od veličine 62. Nemojte preterivati, jer novorođenčad rastu kao iz vode.

Za prvih mesec dana biće vam sasvim dovoljno da u bebinoj fioci imate: pet benkica (najbolje onih koje se vezuju na preklop), troje do četvoro zeka, isto toliko bodija na duge i kratke rukave, pantalonice sa stopalom, tri para čarapica veličine dupla nula, dve pamučne kapice, portiklice, a može vam poslužiti i par pamučnih rukavica, ukoliko se desi da beba ima duže noktiće. Ako je beba stiže na zimu, za šetnju će vam trebati skafander i topla zimska kapica, a ako će se roditi u leto – obavezan je platneni šeširić.

Pokušajte da odolite lepim, ali nepraktičnim, modelima – onima koji se navlače preko glave ili zakopčavaju na leđima. Em što ćete isprevrtati i uznemiriti bebu, em će ovi modeli otežati prepovijanje. Odaberite zeke koje se kopčaju sa prednje strane celom dužinom ili samo duž nogavica – tako ćete mnogo lakše i brže zameniti pelenu!
Sve u svemu, kada je reč o kupovini stvari za bebu, najvažnije je da napravite spisak i da ga pre odlaska u prodavnicu proučite nekoliko puta.

Sigurno postoje stavke koje možete pozajmiti. Ne ustručavajte se da rodbini i prijateljima kažete šta vam je potrebno. Bilo bi dobro da nabavku obavite na početku trećeg tromesečja, jer nikad ne znate kad bebica može poželeti da krene napolje. I za kraj, nemojte imati grižu savesti ako ste nešto pozajmili ili kupili ispod cene – bebama je od svega najbitnija roditeljska ljubav!

 

Foto: Guliver/Thinkstock




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije