22.10.2014 Razvoj bebe

Da li postoji veza između porođajne težine i uspešnosti deteta kasnije?

Bebina težina pri porođaju zavisi od mnogo faktora. Iako na veličinu bebe delimično utiču i geni, najčešći razlog zbog niske porođajne težine je rođenje deteta pre planiranog termina porođaja.

uspešnost deteta

Prevremeni porođaj često sa sobom nosi i rizike za dete, kako one koji se odmah mogu prepoznati, tako i one koji dolaze do izražaja tek kasnije, nekada tek kod polaska u školu.

U Floridi je sprovedeno opsežno istraživanje koje je trajalo 11 godina i u samom fokusu istraživanja je bio upravo razvoj prerano rođene dece. Danas se neretko prilikom porođaja poseže za davanjem lekova porodilji kako bi se što je to više moguće porođaj odgodio, a dete što duže ostalo u majčinom stomaku.

Upotreba takvih lekova se uvek pokazala korisnom te se smatra kako bi za detetov razvoj bilo bolje koristiti manje agresivne metode. Deca koja nisu prerano rođena, ali svejedno imaju vrlo nisku porođajnu težinu često ukazuju da to da postoji neki zdravstveni problem koji nije omogućio detetu potpuni rast i razvoj tokom devet meseci u toplini majčinog tela.

Ovim istraživanjem pokušalo se doći do zaključka može li ostanak u majčinoj utrobi uz upotrebu lekova nakon 39. nedelje trudnoće uopšte koristiti detetovom razvoju. Proučavali su decu od njihovog rođenja pa sve do polaska na fakultet u kontrolisanim uslovima, kao što su zdravlje, pol deteta, dužina trajanja trudnoće, zdravlje trudnice, dob, rasa i obrazovanje majke. Kod blizanaca rezultati nisu bili bitno drugačiji.

Odnos porođajne težine i uspeha pratio se već od polaska deteta u vrtić i nastavljao da se kontinuirano prati kroz osnovnu i srednju školu. Deca rođena sa niskom porođajnom težinom, posebno ona rođena pre planiranog termina porođaja ukazivala su na određene zaostatke u razvoju. Ali, istraživanja pokazuju kako se mnogo uticaja na detetove kognitivne sposobnosti odvija već u majčinoj utrobi, na šta je vrlo teško uticati.

Na kraju zaključujemo kako porođajna težina ima uticaj na detetov razvoj i uspeh u školi jednog dana, ali s obzirom na sve ostale faktore, što fizičke i psihičke, što društvene, ovaj uticaj je zanemarivo mali.

Izvor: index.hr, M.G.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije