27.07.2015 Razvoj bebe

Da li ste se ikada pitali šta bebe sanjaju?

Verovatno ste se pitali da li bebe sanjaju i šta im se mota po slatkim glavicama dok su u bezbrižnom snu. Snovi beba ne istražuju se mnogo. Bebe nisu baš „zahvalne“ za saradnju, jer ne govore, pa je teško „izvući“ korisne informacije od tih malih bića.

Foto: Pixabay/Free Images

Foto: Pixabay/Free Images

Međutim, stručnjaci koji se bave pitanjem dečijih snova ne odustaju od pokušaja da pretpostave u čemu je „kvaka“.

U knjizi „Najbolja knjiga o bebinom spavanju“ (The Best Baby Sleep Book), pedijatar Edvard Kulič, objasnio je šta sve može da utiče na snove beba.

„Utvrđeno je da i bebe prolaze kroz REM fazu, vreme u kome se sanja, pa možemo pretpostaviti da i male bebe sabiraju svoja dnevna iskustva i proživljavaju ih iznova u snovima“, kazao je Kulič.

S obzirom na to da novorođenčad tokom dana uglavnom jedu, osećaju grad, toplinu roditelja i upoznaju okolinu uz pomoć mirisa, moguće je da takva iskustva „sele“ i u svoje snove.

Pedijatri veruju i da su snovi beba ispunjeni slikama njihovih roditelja. Ponekad su ti snovi prijatni, ali možda ponekad liče na noćne more.

Bebe mogu da budu nervozne zbog bola, gladi ili osećaja samoće, ali mogu biti i veoma srećne zbog pažnje koja im je pružena i svakodnevnih događaja u porodici, zbog toga pedijatri zaključuju da je sigurno sve što izaziva smeh, ili suze, vredno da bude u snovima.

Bez obzira na brojne pretpostavke, većina pedijatara i dečijih terapeuta, smatra da nije moguće u potpunosti utvrditi o čemu bebe sanjaju, jer ne mogu da prepričaju tok sna.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije