Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošLeto je idealno godišnje doba za odvikavanje od pelena. Deca nose manje odeće pa roditeljima često presvlačenje lakše pada, a oprana odeća se brže suši. Smanjuje se mogućnost rashlađivanja i eventualne prehlade u slučaju da se dete refleksno upiški što će se sasvim sigurno dešavati u izvesnom periodu.
Odvikavanje od pelena je svakako jedan od težih roditeljskih zadataka. Roditelji, koji smatraju da su deca spremna na odvikavanje, sigurno bi trebali da iskoriste periode visokih temperature, kada planiraju da se odvaže na ovaj korak.
Nema pravila u kom uzrastu treba početi s odvikavanjem od pelena. Najveći broj dece se na nošu navikne u uzrastu između godinu i po i dve godine. Vaše dete ne treba upoređivati s drugom decom. Neka deca se pelena oslobode već posle prvog rođendana, dok neka nose pelene i do tri godine. Dete će na neki način „pokazati“ da li je spremno za nošu – primetićete da dete na neki način signalizira kad treba da kaki, ili mu je pelena duže suva posle presvlačenja. To su neki od pokazatelja da je vaše dete spremno u smislu da može da kontroliše da ne piški refleksno, već da „izdrži“ i signalizira kada ima potrebu. Ako niste sigurni da je pravo vreme za odvikavanje od pelena, nemojte ni počinjati, jer ovaj proces zahteva upornost, a nespremno dete sigurno neće dobro sarađivati.
– Kada jednom počnete s navikavanjem na nošu morate biti uporni i istrajni.
– Dete je potrebno obavezno pohvaliti svaki put kada uspe da piški, ili kaki u nošu i ne treba ga grditi kada ne uspe.
– Pratite ritam svog deteta pa ga češće stavljajte na nošu ako znate da je unelo više tečnosti, ako ima naviku da kaki u isto doba dana, ili ako se tek probudilo.
– Ako ste u mogućnosti, ili ste primetili da dete dobro sarađuje, što pre ga oslobodite pelena i obucite u gaćice. Kada dete shvati da je mokro kada se upiški, a da ga hvalite kada to obavi u nošu, brzo će razumeti šta se od njega očekuje. (Deca koja nose pamučne pelene se lakše odvikavaju, upravo zbog tog osećaja mokrog.)
– Nemojte grditi dete koje se upiškilo.
– Nošu držite uvek čistom i „na dohvat ruke“. Dete ne treba da se igra sa nošom.
– Nastavite s korišćenjem pelena noću još neko vreme. Prestaćete da ih koristite kad primetite da je izvestan vremenski period pelena ujutro suva. Kad skinete i noćnu pelenu obavezno ispod čaršava stavite zaštitnu mušemu.
Izvor: superdete.com
Učenje plivanja vašoj bebi može pomoći u boljem razvoju mozga, ravnoteže, hodanja i samopouzdanja, ali i razviti veštine koje joj mogu spasiti živo...
pročitaj jošKanadski naučnici su pronašli vezu između male porođajne težine i sklonosti stidljivom, opreznom ponašanju. [caption id="attachment_122093" alig...
pročitaj jošU prvim mesecima, pre nego što počnu da hvataju predmete ili sede, bebama su najinteresantnije igračke koje mogu da gledaju ili slušaju. S obzirom ...
pročitaj još