Dok spavamo, prolazimo kroz različita stanja i faze sna. Kod odraslih i dece, ova „arhitektura sna“ prati predvidiv obrazac REM (Rapid Eye Movement – brzo pomeranje očiju) faze sna i NREM (sporo pomeranje očiju) faze, koje se otprilike smenjuju na svakih 90 minuta.
NREM faza sna
Stanje 1: Lagan san; osoba se lako budi; mišići su opušteni uz povremene trzaje; pomeranje očiju je usporeno.
Stanje 2: Pomeranje očiju prestaje.
Stanje 3 i 4: Najčešće se događa u prvoj polovini noći; dubok san; teškoće sa buđenjem; mišići su opušteni.
REM faza uobičajeno nastupa 90 minuta nakon što zaspite. Oči se brzo pokreću iza zatvorenih kapaka; disanje, otkucaji srca i krvni pritisak su neredovni; započinje san. Ove promene su dugotrajnije tokom druge polovine noći; prepliće se sa NREM fazom sna kako noć odmiče.
Međutim, bebin san merimo na drugačiji način. Podeljen je u tri kategorije:
Aktivan san – sličan REM fazi sna – beba će treptati ili pomerati oči, udove ili celo telo. Beba može izgledati kao da se smeje i pravi grimase, a može i proizvoditi zvuke ili reči. Miran san – sličan NREM fazi sna – tokom mirnog sna beba će biti spokojnija i teže će se probuditi. Neodređeni ili tranzicioni san– periodi sna koji se ne mogu definisati ni kao aktivan ni kao miran san.
Sterilizacija flašica i opreme za hranjenje vaše bebe je nešto što brzo naučite. Ali, sigurno ste se zapitali: Kada mogu da prestanem da sterilišem flašice?