Top 4 načina da pobedite dijareju kod mališana!
Vaša beba nije razigrana i nasmejana kao obično, nema apetit, pospana je, a njena stolica neprijatnog mirisa nije kašasta već vodenasta? Da, reč j...
pročitaj jošZa razliku od modrica, mongolske fleke se javljaju po rođenju deteta i ne menjaju svoju boju ili oblik. Nisu zabrinjavajuće ali saznajte kada će nestati i da li ih treba lečiti.
Plavo-sive fleke koje podsećaju na odrice mogu se pojaviti kao jedna velika mrlja na bebinoj koži ili nekoliko manjih fleka. Nemaju poseban oblik, niti izbočine i ne izazivaju bebi probleme, tako da nije potrebno lečenje. Roditelji bi trebalo da izbegavaju upotrebu krema ili lekova (bez konsultacije sa lekarom) u nadi da će smanjiti pojavu mongolskih fleka jer verovatno neće delovati i mogu prouzrokovati više štete nego koristi.
Fleke koje liče na modrice se obično javljaju na zadnjici i leđima, ali se zapravo mogu pojaviti bilo gde. Mnoge bebe će ih imati na nogama, ramenima, rukama, a ponekad i na licu. Što se tiče veličine, neke tačke mogu biti male i do nekoliko milimetara, dok druge mogu biti do 10 centimetara ili više. Prisutne su i kod dovojčica i kod dečaka.
Smatra se da se plavo-sive mrlje pojavljuju tokom trudnoće dok se fetus razvija. Ćelije u koži koje proizvode i sadrže pigment koji se zove melanin nazivaju se melanociti. Melanociti su prisutni u dermisu (srednjem sloju kože) embriona već u desetoj nedelji. Ovi melanociti se kreću u epidermis (gornji sloj kože) oko 11 do 14 nedelje. U dermalnom sloju kože do 20. nedelje ne bi trebalo da ostane melanocita. Ali u slučaju mongolskih fleka, iz nepoznatih razloga, melanociti ostaju u dermisu i aktivno proizvode melanin, što rezultira tamnijim pigmentom.
Sigurno se pitate da li će ove fleke u boji modrica na bebinoj koži nestati. Dobra vest je da u najvećem broju slučajeva fleke same od sebe izblede i povuku se do šeste godine deteta. Retko se plavo-sive mrlje zadržavaju u odraslom dobu.
Iako se u početku plavo-sive mrlje mogu pomešati sa modricama, važno je napomenuti da prave modrice menjaju svoju boju i veličinu u roku od nekoliko dana, dok plavo-sive mrlje ostaju iste. Pogledajte i: Izbočina na bebinoj glavi: Da li treba da se brinem?
Vaša beba nije razigrana i nasmejana kao obično, nema apetit, pospana je, a njena stolica neprijatnog mirisa nije kašasta već vodenasta? Da, reč j...
pročitaj jošBebina stolica je jedan od indikatora bebine sitosti i zdravlja. Saznajte koliko često beba treba da kaki, šta kada stolica menja boju, i da li je zelena kaka znak za uzbunu
pročitaj jošKupanje je intiman trenutak, ritual kojim se završava skoro svaki dan u životu vašeg deteta. Da bi vaša beba najviše uživala u kupanju, pobrinite s...
pročitaj još