Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošBiljni čajevi, rastvori, masaža stomačića, probiotički suplementi… Spisak metoda ublažavanja stomačnih grčeva je veliki, ali ostaje pitanje koje od njih su efikasne a koje ne.
Sudeći prema navodima američke pedijatrijske akademije, većina tradicionalnih sastojaka kao što su ekstrakt komorača (osnovni sastojak većine rastvora protiv grčeva), kamilica, nana, kim i mirođija (osnovni sastojci većine biljnih čajeva), zaista pomažu u ublažavanju kolika, ali se njihovo dejstvo razlikuje od deteta do deteta. U ovu grupu spadaju i probiotski suplementi. Međutim, kada je reč o masaži stomačića, za nju se zna da je blagotvorna, ali ne kod svih beba.
UMOTAVANJE
Ako vam nije jasno zašto u većini porodilišta umotavaju bebe kao „paketiće“, evo odgovora: u maminom stomaku beba ne može da se pomera. Leži smotana u toploj i mekoj sredini i, očigledno, skučenost prostora nimalo joj ne smeta. Zato je čvrsto umotavanje jedna od najboljih metoda smirivanja uplakanog novorođenčeta. Ubacite bebu u jastuk za iznošenje iz porodilišta. Preko jastuka obmotajte meko ćebence, tako da bebac ne može da se pomera. Tako umotanu, uzmite je u naručje, pustite tihu muziku, a zatim je ritmično njišite.
SLING MARAMA
Da li ste znali da bebe u Africi ne pate od grčeva? Niste? E, pa to je istina i objašnjava se time što mame u Africi mesecima nose svoje bebe ušuškane u udobnim maramama. Zašto ne biste i vi pokušali? Na tržištu postoji čitav niz marama namenjenih nošenju novorođenčadi, u kojima bebe leže u položaju kao u maminom stomaku.
IZBACIVANJE MEHURIĆA
Mada lekari tvrde da je zarobljeni vazduh u želucu samo jedan od mnogih razloga nastanka grčeva, činjenica je da sve bebe tokom hranjena gutaju određenu količinu vazduha (bez obzira na to hrane li se pomoću flašice ili dojenjem). Stoga je veoma važno pomoći detetu da se oslobodi vazdušnih mehurića tako što ćete je tokom hranjenja nekoliko puta podići da podrigne. Pre nego što mališanu date neki od preparata za ublažavanje grčeva (sirup, čaj ili nešto treće), obavezno se konsultujte sa svojim pedijatrom.
CUCLA, DOJKA, PRSTIĆ
Sve bebe se rađaju s urođenim refleksom sisanja pošto do sedmog meseca ne umeju da žvaću. Sisanjem se na prirodan način iz bebinog mozga oslobađaju određene hemikalije koje imaju umirujući efekat. Zato, kada beba počne neutešno da plače, ponudite joj dojku, cuclu ili je pustite da sisa svoj prstić – brzo će se umiriti.
MASAŽA
Istraživanja su pokazala da svakodnevna masaža bebe podstiče njen psihofizički razvoj. Ona se izvodi tako što se beba položi na meku i zagrejanu podlogu, a zatim je mama masira nauljenim rukama, izuzetno nežnim pokretima, počevši od glavice, preko trupa, do udova. Bitno je da masažu izvodite u vreme kada je beba mirna, odnosno, PRE nego što se uznemiri i počne da plače zbog bolova u stomačiću.
Autor: Life Content
Mnogo je razloga zbog kojih se preporučuje masaža bebe, a ovom prilikom izdvajamo samo nekoliko. [caption id="attachment_115072" align="alignnon...
pročitaj jošNajpoznatiji naučnici širom sveta rade na tome da bolje razumeju SIDS (sindrom iznenadne smrti novorođenčeta), ali doktori još uvek nisu otkrili pr...
pročitaj jošUpala može uzrokovati abdominalnu bol i smatra se hitnim medicinskim slučajem. Iako do upale može doći u bilo kojoj godini života, one su retke u s...
pročitaj još