Igre za male naučnike: kućni eksperimenti za predškolce
Da li znate da mališani neka znanja iz fizike i hemije mogu da usvoje već sa tri do četiri godine i to kroz igru?
pročitaj jošRazvojem pozitivne slike o sebi, dete stiče preduslov za bolji školski uspeh, integrisanje u društvo i porodicu, a uveliko utiče i na njegovo ponašanje u periodu kada je odrastao.
Samopouzdanje nije urođena vrlina, ona se oblikuje kroz odgoj i odrastanje, slažu se psiholozi. Osnovni uslov za razvoj samopouzdanja kod deteta jeste da se ono oseća voljeno i prihvaćeno. Studije pokazuju da se problemi sa samopouzdanjem deteta najčešće pojavljuju oko desete godine detetovog života. Postoje razne tehnike kojima roditelji mogu podstaći dete da stvori pozitivnu sliku o sebi, piše „Super dadilja“.
1. Nemojte etiketirati dete
Budete li nazivali dete „sramežljivim“, „nervoznim“ ili sličnim izrazima, pridonećete tome da se ono oseća drugačije i manje vredno od drugih. Takve etikete na neki način postaju samoispunjavajuće proročanstvo, upozoravaju psiholozi.
2. Aktivno ga slušajte
Ako dete želi nešto da vam kaže, požali se ili samo prepriča događaj, važno je aktivno ga slušati. Tako ono dobija utisak da su njegove misli i osećanja važni, a i uči se da ih lakše izraža.
3. Objasnite da su svi ponekad nesigurni
Ako dete shvati da ono nije ništa različito od drugih ljudi, stiče utisak uklopljenosti i integrisanosti u društvo. Takođe, time se daje i važna lekcija iz ljudske psihologije, pa ono uči da analizira i tuđe uzroke nekog ponašanja i nesigurnosti.
4. Budite pozitivan primer
Kao i sa svim drugim, i po pitanju samopouzdanja detetu su najvažniji roditeljski uzori. Kritikujete li sami sebe pred detetom ili dopuštate drugima da to čine, time mu dajete do znanja da je to normalno ponašanje.
5. Hvalite, ali budite umereni
Nakon uspešno obavljenog zadatka, sportskog uspeha ili dobre ocene, treba dete pohvaliti. Ipak, ako stalno hvalite dete, tada to gubi na verodostojnosti. Umesto toga pitajte dete „zar nisi ponosan na sebe“ i time ćete ga podstaći da samo razmišlja o svojim postignućima.
Izvor: 24sata.hr, M. G.
Možda ste kao roditelj svesni koliko je s decom važno razgovarati. Možda se zaista i trudite da puno razgovarate sa svojom decom, ali neke rečenice...
pročitaj jošOd najranijeg detinjstva pa sve do puberteta deca su sklona da preispituju autoritet svojih roditelja. Jednom kada primete da se ustručavate da zah...
pročitaj jošRoditelji često opravdavaju loše navike i postupke deteta, jer smatraju da su to samo faze koje će brzo proći. Psiholozi upozoravaju da sledeće pro...
pročitaj još