29.12.2013 Vaspitanje

Negativno ponašanje: Da li I vaše dete na svako pitanje odgovara sa “neću”

Negativno ponašanje započinje onog momenta kada dete otkrije značenje reči „ne“ i „neću“, što se obično dešava u uzrastu od oko dve godine. Ono tada sa „oduševljenjem“ počinje da odbija svaki vaš predlog – bilo da se radi o oblačenju, svlačenju, kupanju, hranjenju, odlasku u krevet, ustajanju, pa čak i nekim prijatnim aktivnostima.

negativne emocije

Novostečena veština odbijanja često je praćena napadima besa, suprotnim radnjama ili pak ignorisanjem. Ukoliko se na vreme ne shvate razlozi ovakvog ponašanja, negativizam može da preraste u pravu „noćnu moru“ i da potraje mnogo duže, pa čak i da postane karakterna crta deteta.

Ponudite izbore

Trudite se da izbegavate pitanja koja zahtevaju „da – ne“ odgovore, jer za očekivati je da će odgovor vašeg mališana biti negativan. Umesto toga, dajte mu priliku da što češće bira: „Hoćeš jabuku ili narandžu za užinu?“. Na taj način ćete kod njega stvoriti osećaj slobode, samostalnosti i kontrole, te će biti spremniji na saradnju.

Pre kupanja pitajte ga da li želi da se tušira ili kupa u kadi, koje igračke želi da ponese, kojim peškirom da se briše. Ukoliko spremate jelo, uključite ga u proces kuvanja, omogućite mu da izabere šta će jesti, koji tanjir i pribor će koristiti. Bilo da se radi o oblačenju, svlačenju, održavanju lične higijene ili nekim aktivnostim u kojima vaš mališan uživa, uvek imajte nekoliko „ili“ predloga, kojima ćete malog negativca sprečiti da upotrebi svoje voljeno „ne“. Čak i kada su pitanju radnje koje izričito ne voli, pokušajte da doskočite igrom. Poziv „Ko će brže…“ oprati zube ili ruke, složiti igračke, biće shvaćen kao veliki izazov i time rado prihvaćen.

Naravno, postoje situacije poput odlaska u krevet ili u zabavište, koje nisu za pregovore. U tom slučaju ne’ete ponuditi izbor svom mališanu, već ;ete ga što pozitivnije usmerite „Hajde da se spremimo za…“. I trudite se da izbegavate naredbe, jer one su najčešći „okidači“ negativnih rekcija.

Stroga pravila – manje saradnje

Što više striktnih pravila i zahteva budete postavili, vaše dete će biti manje spremno na saradnju. Zato eliminišite nepotrebna očekivanja. Odredite šta vam je zaista važno i držite se toga.

Ne insistirajte na nebitnom – ukoliko vaša princeza želi preko pantalonica da navuče omiljenu suknju, a vaš mali majstor insistira da, umesto kape, stavi tatin motoraŠki šlem, ne pravite dramu. Nikome neće zasmetati njihove originalne kreacije. Naravno, kada je napolju minus, a vaš mali kontraš poželi da izaðe u tankoj majici, tu pregovora nema. Eventualno ga možete pustiti da izaðe u hodnik i oseti hladnoću – možda će se i sam vratiti po jaknu, ili ga usloviti da nema odlaska na igranje dok se ne obuče.

Zahtev na koji su deca posebno osetljiva je „odmah i sad“. Zato budite fleksibilni i ostavite mališanu prostora da se prilagodi novoj aktivnosti. Ukoliko je usred igre, a vreme je za ručak, upozorite ga da se može zabavljati još pet minuta, navijte alarm pored njega, a kada odzvoni ponovo ga pozovite. Ili, kaddoĆe vreme da krenete sa igrališta, nekoliko minuta ranije obavestite dete, ponudite mu da se još jednom popne na omiljenu spravu, a zatim ga povedite kući. Nemojte popuštati, jer ukoliko mu „ne“ jednom proðe, sigurno će pokušati ponovo da ga iskoristi.

Budite dobar primer

Vaše dete uči od vas. Zapitajte se koliko puta tokom dana u komunikaciji sa njim koristite negacije, pa ih svedite na minimum i čuvajte samo za situacije kada je ugroženo njegovo zdravlje – ako prilazi upaljenom šporetu, pegli, ili pokušava da vam se otrgne dok prelazite put. Za sva manje opasna upozorenja ili zahteve koritite pozitivne oblike komunikacije.

Ukoliko vaš mališan želi nešto što trenutno ne može dobiti, umesto odbijanja možete mu reći „Da, dobićeš kada…“. Uvek se trudite da podstiče ponašanje koje želite: „Volim kada se zajedno šetamo po prodavnici“, umesto što ćete ga opominjati da ne sme da trči. Pa i kada morate da odbijete neki njegov zahtev jer ste zauzeti, ublažite to rečima: „Super ideja, igraćemo se čim završim…“

Imajte na umu da je negativizam samo jedna kratkotrajna razvojna faza kroz koju sva deca prolaze i što je bolje budete držali pod kontrolom, uz stalne pohvale i pozitivan stav, kraće će trajati.

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije