Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošBulimija i anoreksija su sve češći poremećaji ishrane od kojih pate devojke ovisne o izgledu svog tela. Kada ostanu u drugom stanju, ove osobe povećanje telesne težine doživljavaju kao tešku traumu…
Iako je uvećanje telesne težine u trudnoći očekivano i neophodno, prilagođavanje novom izgledu (veličini) tela, za neke žene predstavlja traumatično iskustvo. Za žene sa istorijom rizičnog ponašanja u ishrani, periodičnog prejedanja i gladovanja ili čak poremećaja – kao što su anoreksija i bulimija – trudnoća nije normalno stanje.
One će i najmanji dobitak na težini doživeti kao stres, te će na sve moguće načine pokušati da ga spreče. U ovu kategoriju žena spadaju i žene koje su pre trudnoće bile ovisne o vežbanju i upražnjavanju fitnesa.
Pregoreksija je ozbiljno stanje koje može ozbiljno da naruši zdravlje bebe i majke. Nedovoljno uzimanje hrane tokom trudnoće (ili njeno namerno izbacivanje iz organizma povraćanjem) može da uspori i omete normalan razvoj ploda, kao i da uzrokuje ispodprosečnu težinu bebe po rođenju, te srčana oboljenja i kognitivne smetnje u njenom kasnijem životu.
Buduće majke koje redukuju unos kalorija rizikuju brojne fizičke i psihičke komplikacije. Zadovoljavanje nutritivnih potreba bebe jeste biološki prioritet, i obično se odvija na račun majke. Na primer, ako trudnica ne unosi dovoljne količine kalcijuma, te minimalne količine ipak će prvo dospeti u bebin organizam. To izlaže buduću majku velikom zdravstvenom riziku.
Posledice za majku:
Restrikcija kalorija, kao i drugi oblici netipičnog ponašanja – prejedanje, a potom gladovanje, redovna upotreba diuretika ili laksativa, rigorozne fizičke vežbe – mogu da ugroze stanje ploda i uzrokuju komplikacije u kasnijem životu bebe.
Posledice za bebu:
Eksperti kažu da nisu samo žene sa istorijom poremećaja ishrane (anoreksija i bulimija) sklone rizičnom ponašanju tokom trudnoće.
Upozoravajući znaci pregoreksije:
Ukoliko ove znake primetite, ili vam neko ukaže na njih, obratite se vašem lekaru i otvoreno mu recite kakve su vam navike u ishrani, koje fizičke aktivnosti upražnjavate, kao i šta vas zabrinjava. Ukoliko ne naiđete na razumevanje, niti adekvatnu pomoć, zatražite mišljenje drugog lekara.
Izuzetno je važno da reagujete na vreme, jer svaka loša navika u toku trudnoće može da ugrozi vaše i zdravlje vaše bebe, čak i život! I još nešto: pošto sve „sulude“ ideje dolaze iz glave, porazgovarajte sa psihologom i potražite pomoć. Veoma je važno da na vreme shvatite da je promena fizičkog izgleda tokom trudnoće privremena, a da su posledice štetnih navika po vašu bebu trajne!
Autor: Life Content
Neke metode za začeće deteta željenog pola poznate su još od davnina. Neke od njih spadaju u kategoriju bapskih priča, dok neke imaju pokriće u nau...
pročitaj jošU iranskom gradu Isfahanu rođeno je dete iz embriona koji su lekari i naučnici zamrzli 2003. godine. To je novi rekord u čuvanju oplođenog embriona...
pročitaj jošSigurno ste se više puta zapitale: izostala mi je menstruacija, da li sam trudna? Ili možda: stalno mi je muka, da nisam trudna? Nadamo se da će ka...
pročitaj još