
Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošIzmenom Zakona o zdravstvenom osiguranju izjednačene sve buduće mame. Naknada za bolovanje bila 65 odsto, a lokalne samouprave dotirale razliku.
Za trudnička bolovanja ubuduće će se isplaćivati naknada u visini 100 odsto zarade, umesto dosadašnjih 65 odsto. To je omogućeno izmenom Zakona o zdravstvenom osiguranju. Iz kase Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, kao i dosad, obezbeđivaće se 65 odsto naknade za trudničko bolovanje, a ostatak će biti obezbeđen iz državnog budžeta.
RFZO će, bez obzira na to što sredstva iz republičkog budžeta još nisu prebačena, svim trudnicama na teritoriji Srbije odmah isplaćivati bolovanja u visini 100 odsto zarade.
Bolovanja će se trudnicama isplaćivati na sledeći način – 65 odsto naknade će, kao i do sada, biti uplaćivano na račun poslodavca, koji ima obavezu da taj iznos isplati trudnici. A, novina je da poslodavac mora dostaviti nadležnoj filijali broj tekućeg računa trudnice i RFZO će preostalih 35 odsto naknade isplatiti trudnici direktno na njen račun.
„Poslodavac je u obavezi da dostavi obračun bolovanja za januar, 1. februara 2014. Ukoliko je to učinio u skladu sa zakonom, matična filijala RFZO uplatiće novac u roku od 30 dana od dana prijema obračuna bolovanja koje je sačinio poslodavac. To znači da za ‘januarsko bolovanje’ trudnicima po kompletnom obračunu, koji je poslodavac u najidealnijem slučaju sačinio 1. 2. 2014. godine, RFZO treba da prenese deo novca i uplati na račun poslodavca, a ostatak na račun trudnice najkasnije do 3. marta„, objašnjavaju u RFZO.
Ako novac kasni, to je, tvrde u RFZO, samo zbog toga što poslodavac nije na vreme dostavio obračun.
Podizanjem nadoknade za trudničko bolovanje sa 65 na 100 odsto, praktično su izjednačene sve trudnice u Srbiji. Jer, dosad su, u lokalnim samoupravama koje su dotirale trudnička bolovanja, kao, recimo, u Beogradu ili Jagodini, trudnice dobijale naknadu u visini 100 odsto, a u ostatku Srbije samo 65 odsto.
Izvor: Novosti
Mnogi mladi bračni parovi ne uspevaju da začnu bebu i po nekoliko meseci. Razlog tome može da leži u pogrešnoj ishrani i lošim navikama... "...
pročitaj jošPorođajne kontrakcije se javljaju kao stezanje, grčenje materičnog mišica koji je praćen bolom u donjem delu leđa ili u donjem delu stomaka. ...
pročitaj jošIako rođenje deteta za većinu žena predstavlja najsrećniji događaj u životu, svaka porodilja doživljava stres ili potištenost u manjoj ili većo...
pročitaj još